Az izraeli kabinet november 26-án jelentette be a tűzszünetet, melynek főbb pontjai voltak, az ellenségeskedések beszüntetése, a libanoni kormány felügyelje a fegyverek libanoni értékesítését és gyártását, a libanoni civilek visszatérnek dél-libanoni otthonaikba, a libanoni hadsereg átveszi az ellenőrzést valamennyi határátkelő felett, az izraeli fegyveres erők (IDF) pedig hatvan nap alatt fokozatosan kivonulnak.
A Hezbollah terrorista milíciával kötött tűzszünet ellenére az izraeli légierő ismét bombázott dél-libanoni célpontokat. A megállapodás alig több mint egy héttel ezelőtti életbelépése óta az eddigi legsúlyosabb támadásokban legalább tizenegy ember halt meg országszerte, írta a német Tagesschau.
A déli Haris városában a libanoni egészségügyi minisztérium több halottról és egy sebesültről számolt be. A demarkációs vonaltól mintegy négy kilométerre fekvő Talusah városában legalább négy ember meghalt és ketten megsebesültek. A hatóság nem adott információkat az áldozatok kilétéről, az izraeli hadsereg pedig azt közölte, hogy terroristákat, valamint az Irán-barát milícia számos indítóállását és létesítményét bombázta.
A Hezbollah tegnap közölte, hogy a tűzszünet kezdete óta először támadott meg egy izraeli állást. Az iszlamista milícia vállalta magára a felelősséget a Sébaa-farmok elleni támadásért, amely a Golán-fennsík északi részén, Izrael és Libanon határán fekvő terület. Az izraeli hadsereg korábban azt állította, hogy a Hezbollah két lövedéket lőtt ki a területre, senki sem sérült meg.
Libanon a megállapodás tucatnyi megsértésével vádolja Izraelt
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a tűzszünet „súlyos megsértésével” vádolta a Hezbollahot, és „teljes erővel” válaszlépést jelentett be. Izrael továbbra is teljesíteni fogja a megállapodás feltételeit, mondta Netanjahu anélkül, hogy kitért volna a legutóbbi izraeli támadásokra. A libanoni kormány állításai azonban ellentmondanak ennek.
Nabih Berri, a parlament elnöke televíziós beszédében azzal vádolta a szomszédos országot, hogy az elmúlt napokban több mint ötven alkalommal sértette meg a tűzszünetet. Berri szerint az izraeli hadsereg légicsapásokat mért és házakat rombolt le a határ közelében és megsértette a libanoni légteret. Berri a Hezbollah nevében tárgyalt a tűzszüneti tárgyalásokon.
Az Egyesült Államok szerint a tűzszünet „nagyjából” tart
A kiélezett helyzetre való tekintettel Washington igyekszik hűteni a kedélyeket.
„Nagyjából tart a tűzszünet” – mondta John Kirby nemzetbiztonsági szóvivő. A „tucatnyi támadás” helyett most „naponta egy vagy talán kettő” van, mondta Kirby, utalva az izraeli katonai műveletekre.