„Az energiaválságnak vége” – jelentette ki magabiztosan Robert Habeck német gazdasági miniszter korábban. Bejelentését ugyanakkor kritikával illették, mivel sok fogyasztó és vállalat továbbra is szenved a magas árak miatt.
Az új fogyasztók számára a gáz ára 2021 elejéhez képest több mint kétszeresére emelkedett, írja az osztrák eXXpress.
A Gas Infrastructure Europe (GIE) jelenlegi adataiból kiderül, hogy a gázfogyasztás 2024 októbere és decembere között magasabb volt, mint az elmúlt nyolc év azonos időszakában. A tél elején jól feltöltött tárolók ellenére a nagy és gyors fogyasztás kihívást jelent.
„A gázhiány közvetlen veszélye nem áll fenn” – nyugtat a Szövetségi Hálózati Ügynökség. A helyzet azonban súlyosbodhat egy kemény tél esetén.
Lapunk is írt arról korábban, hogy az idei tél várhatóan komoly kihívásokat jelenthet Európának, különösen az energiaköltségek és a gáztartalékok miatt. A Bloomberg szerint a kontinens szokatlanul gyors ütemben fogyasztja el földgáztartalékait, amit tovább fokozhat, hogy az időjárási előrejelzések alapján az elmúlt évek leghidegebb tele következhet.
Hideg, sötét és geopolitikai kockázatok
A szokatlanul magas fogyasztásnak több oka is van. A szélcsendes időszakok novemberben a gáz fokozott felhasználásához vezettek az áramtermeléshez. Ugyanakkor továbbra is bizonytalan, hogy mennyire lesz kemény a tél – ez a tényező jelentős hatással lehet a gázfogyasztásra.
Bár a Szövetségi Hálózati Ügynökség óva int a pániktól, hangsúlyozza a takarékos fogyasztás szükségességét.
„Még a jelenlegi 90 százalék feletti töltöttségi szintek mellett is óvatosságra int, mivel egy hideg tél erősen megterhelheti a tartalékokat” – magyarázta a szóvivő. Az ágazati szövetség szintén éberségre int:
A geopolitikai helyzet továbbra is feszült, és a kedvező gázárak visszatérése nem látszik.
A tárolási kapacitás kapcsán érkező európai diadaljelentéseket érdemes fenntartással kezelni, nyilatkozta lapunknak korábban egy szakértő.
Azt látni, hogy Európa – palástolandó a földgázkitettségét – egy számmal trükközik, ami nem más, mint a földgáztárolók töltöttsége. A rendkívül kicsi európai tárolókapacitás 95 és 100 százalékos töltöttsége ugyanis a valós fogyasztás egyharmada csupán
– mondta Tóth Máté energiajogász, aki a súlyosbodó európai energiahelyzettel állította szembe a magyar energiapolitika előrelátását. Hazánk előrelátó energiapolitikájának is köszönhetően olyan gázkapacitással várhatja a telet, amely a teljes fogyasztását lefedi – tette hozzá.
A politikai feszültségek fokozzák a bizonytalanságot
A Gazprombank elleni új amerikai szankciók még robbanékonyabbá teszik a helyzetet. A bank, amely központi szerepet játszik az Európa és Oroszország közötti elszámolásokban, egyre inkább a nemzetközi szabályozás célkeresztjébe kerül. Az olyan országok, mint Ausztria, amelyek továbbra is Szlovákián keresztül vásárolnak orosz gázt, tisztázatlan következményekkel néznek szembe.
Torbjörn Törnqvist, a Gunvor csoport vezérigazgatója figyelmeztetett: „Az orosz gázszállítások hirtelen leállása a hideg hőmérséklettel együtt végsőkig feszítheti a határokat Európa gázellátásában.”
Arne Lohmann Rasmussen a Global Risk Managementtől szintén aggodalmának adott hangot: „Ha az orosz gázáramlás a vártnál korábban elapad, Európa riasztóan alacsony készletekkel kezdheti a tavaszt”.
Bár a helyzet jelenleg úgy tűnik, hogy ellenőrzés alatt van, az időjárás, a geopolitikai feszültségek és a kereslet alakulása fogják meghatározni, hogy az európaiaknak újabb energiaválsággal kell-e szembenézniük.