Soros György embereként érinthetetlennek képzelheti magát a pénzmosással gyanúsított volt uniós biztos

Több szálon is kapcsolódik az amerikai spekulánshoz, Soros Györgyhöz a december elsején leköszönt uniós igazságügyi biztos. Didier Reynders annak a balliberális brüsszeli elitnek a tagja, amely előszeretettel oktatja a tagállamokat jogállamiságra és demokratikus értékekre, miközben a belga politikus példája is mutatja, hogy magukra nézve mintha nem mindig tartanák érvényesnek a törvényeket. Reynders ellen most pénzmosás gyanújával nyomoznak, de mint egykori belga minisztert és volt uniós biztost, egyelőre több mentelmi jog is védi. Érdekes mozzanat, hogy Soros Györgyöt egyszer Franciaországban elítélték jogerősen, de a börtönbüntetést megúszta. Kérdés, hogy mi lesz Reynders sorsa.

2024. 12. 14. 8:08
REYNDERS, Didier
Strasbourg, 2024. június 25. Didier Reynders, az Európa Tanács (ET) belga fõtitkárjelöltje, az Európai Bizottság korábbi tagja az ET Parlamenti Közgyûlésének nyári ülésszaka idején, 2024. június 25-én a strasbourgi Európa-palotában. A június 24. és 28. között ülésezõ Parlamenti Közgyûlés várhatóan megválasztja az ET új fõtitkárát a leköszönõ Marija Pejcinovic Buric tisztségének betöltésére. A 306 tagú közgyûlés az ET-tagországok nemzeti parlamentjeinek képviselõibõl áll, és évente négyszer ülésezik. Fotó: MTI/EPA/Keystone/Anthony Anex
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napokban Didier Reynders, december elsején leköszönt uniós igazságügyi biztos pályafutásán keresztül bemutattuk, mennyire képmutató a brüsszeli elit, amelynek tagjai különleges jogi védelmet élveznek, ezért szinte lehetetlen felelősségre vonni őket, amikor korrupciógyanús ügyekbe keverednek. 

A belga liberális politikus az elmúlt öt évben rendszeresen bírálta Magyarországot a jogállamiság állítólagos megsértésére hivatkozva, és kulcsszerepe volt abban, hogy a mai napig visszatartják a hazánknak járó uniós pénzeket. 

Reynders mindezt úgy tette, hogy a belga rendőrség már a múlt évben nyomozást indított ellene pénzmosás gyanújával, de megvárták, amíg december elsején hivatalosan is lejárt az uniós biztosi mandátuma, majd december 3-án több ingatlanjában is házkutatást tartottak, illetve ki is hallgatták.

 

Mentelmi jog mindenütt

A gyanú szerint Reynders a korábban – a bűncselekmények vélt elkövetését megelőző időszakban, 2007 és 2011 között – általa felügyelt Nemzeti Lottótársaságon keresztül egy évtizeden át mosott tisztára eddig tisztázatlan eredetű pénzeket. A lottótársaság 2022-ben jelezte a pénzmosás gyanúját a hatóságoknak. 

A belga közmédia információi szerint Reyndersnek összesen mintegy egymillió eurónyi gyanús tranzakciókról kellene számot adnia.

Reynderst korábban hiába gyanúsították már korrupcióval és vesztegetés elfogadásával, soha nem találtak perdöntő bizonyítékot. A leköszönt uniós biztos talán most áll a legközelebb ahhoz, hogy felelősségre vonják, ezúttal pénzmosás gyanúja miatt, de nem egyszerű a helyzet. Hiába nyomoznak a hatóságok a liberális politikus ellen, a hivatalából már távozott Reynderst csak akkor lehet bíróság elé állítani, ha mind a biztosi kollégium, mind a belga parlament döntést hoz a mentelmi jogának felfüggesztéséről.

 

A Soros-szál

Áttekintve a belga liberális politikus pályafutását, nála is megtalálható a Soros-szál, ami nem meglepő, hiszen ismert, hogy a spekuláns „zsebében van” az uniós bürokraták jelentős része. Reynders korábban tagja volt a spekuláns pénzből is működő European Council on Foreign Relations (ECFR) nevű lobbiszervezetnek, amelynek egyik alapítója maga Soros György volt. Az ECFR nyilvános taglistáján Reynders már nem szerepel, de azon jelenleg is fellelhető Soros György és fia, Alexander, valamint a magyarországi baloldal jeles képviselői, a DK-s Dobrev Klára, a volt miniszterelnök, Bajnai Gordon és Korányi Dávid, aki az Action for Democracy nevű amerikai szervezet vezetőjeként kulcsszerepet vállalt a tengeren túlról – elsősorban Soros Györgytől – érkezett dollármilliók becsatornázásában a baloldal 2022-es kampányába.

A belga exuniós biztos Soros Györggyel személyesen is kapcsolatban állhat, ugyanis 2014-ben a német Bertelsmann multinacionális tömegmédia-vállalat által szervezett konferencián megjelent Brüsszelben, ahol Soros Európa jövőjéről tartott előadást.

Tavaly októberben a fővárosi önkormányzat, a CEU Demokrácia Intézete és a Political Capital intézet által megrendezett Budapest Fórumon – amit a szervezők kötődése alapján Soros-fórumnak is neveztek – szintén feltűnt Reynders, aki Az újrademokratizálódás felé című panelbeszélgetést nyitotta meg videóüzenetében.

Soros György és francia bíróság

Ha már itt tartunk, érdemes felidézni, hogy bár Soros György hosszú tőzsdespekuláns-pályafutását hatalmas botrányok kísérték, elég, ha csak az angol font 1992-es bedöntésére utalunk, nem túl gyakran vonták felelősségre tevékenységéért. De még ő sem érinthetetlen, hiszen tőzsdei csalássorozat miatt Franciaországban négy bíróság is bűnösnek találta, és két év azonnal végrehajtható börtönbüntetésre ítélték. Soros a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordult. 

De 2011-ben még ez a testület is bűnösnek nyilvánította a spekulánst. Más kérdés, hogy döbbenetes módon a jogerős ítélet ellenére sem adtak ki ellene elfogatóparancsot, így végül Soros nem került börtönbe.

Az előzmények ismeretében messze nem lesz jelentéktelen mozzanat, mire jutnak majd a hatóságok a brüsszeli elit egyik prominens tagja, Didier Reynders pénzmosási ügyében.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.