Súlyos helyzetben a szír keresztények

A szíriai keresztények egyre súlyosbodó humanitárius válsággal néznek szembe a dzsihádista offenzíva során. Nemzetközi szervezetek a korábban a keresztények védelmét ígérő Trump segítségét kérik.

Forrás: Breitbart2024. 12. 05. 11:38
Szíriai keresztények április 17-én Aleppó városában, a szír katolikus templomban, a húsvét vasárnapi misén
Szíriai keresztények április 17-én Aleppó városában, a szír katolikus templomban, a húsvét vasárnapi misén Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Humanitárius csoportok aggódnak amiatt, hogy az al-Kaida mellékága, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) által a szíriai kormány ellen múlt héten indított meglepetésszerű offenzíva még nagyobb veszélybe sodorhatja a szíriai keresztényeket, akik már eddig is a túlélésért küzdöttek az egy évtizedes polgárháború és az Iszlám Állam felemelkedése után, írja a Breitbart.

Ellenzéki csoportok nehézfegyvereket használnak Bassár el-Aszad szíriai elnök erői ellen Shaykh Najjarnál Aleppóban, Szíriában 2024. december 1-én
Ellenzéki csoportok nehézfegyvereket használnak Bassár el-Aszad szíriai elnök erői ellen Shaykh Najjarnál Aleppóban, Szíriában 2024. december 1-én (Fotó: Anadolu/AFP/Abdulfettah Huseyin)

Az Aid to the Church in Need (ACN), egy keresztényeket segítő humanitárius szervezet szerint mintegy 25 ezer keresztény él a támadás alatt lévő Aleppóban.

„Az alapvető szolgáltatások megbénultak, csak két kórház működik. Az élelmiszerellátás nem elegendő, az árak pedig az egekbe szöktek a bombázások következtében kialakult bizonytalanság veszélye miatt” – mondta Marielle Boutros, az ACN szíriai projektvezetője.

A városban a félelem légköre uralkodik. Az emberek csapdába estek, senki sem léphet be vagy hagyhatja el a várost. Egy örmény orvost orvlövész ölt meg, és megtámadtak egy buszt is, amely Haszaka felé akart indulni.

A szervezet arról számolt be, hogy az iskolák nem működnek, a bankok leálltak, így az emberek nem jutnak hozzá a fizetésükhöz. A rémült helyiek a mindennapos légicsapások és a lázadó csoportok szigorú ellenőrzése légkörében élnek.

Szíriai ortodox keresztényeket az Epitaphios (a keresztről levett testet ábrázoló) nagypénteki körmenetében a szíriai fővárosban, Damaszkuszban található Mariamite-székesegyházban
Szíriai ortodox keresztények az Epitaphios (a keresztről levett testet ábrázoló) nagypénteki körmenetében a szíriai fővárosban, Damaszkuszban található Mariamite-székesegyházban (Fotó: AFP/Louai Beshara)

„Ez az egység és a cselekvés pillanata” – mondta Philipp Ozores, az ACN főtitkára.

Az ACN arra kéri a keresztény közösséget világszerte, hogy imádkozzanak Aleppóért, békét, védelmet és reményt kérve minden polgár számára.

Az International Christian Concern (ICC) azt közölte, hogy a körülmények Szíria-szerte veszélyessé váltak a keresztények és más kisebbségek számára, Bassár el-Aszad rezsimje biztosítja számukra az egyetlen csekély védelmet. A The Christian Post vasárnap idézte Aleppo városának egyházi vezetőit, akik szerint közösségük súlyos veszélyben van, miután iszlamista milíciák átvették az ellenőrzést a város felett.

Joseph Tobji, Aleppó maronita érseke szerint a lakosokat váratlanul érte az offenzíva. A HTS erői a közösségi médiában közzétett posztokkal dokumentálták Aleppó elfoglalását, amelyek közül néhányon az látható, hogy a dzsihádisták leszedik a karácsonyi díszeket. A Christian Post megjegyezte, hogy a HTS szigorú szunnita ideológiát képvisel, beleértve a kivégzéseket, a kínzásokat, a szexuális erőszakot és az önkényes fogva tartást.

John Eibner, a svájci székhelyű Christian Solidarity International (CSI) elnöke felszólította Donald Trump megválasztott elnököt, hogy teljesítse ígéretét az üldözött keresztények védelme érdekében.

„A keresztényeknek és azoknak, akik értékelik a vallásszabadságot és az alapvető emberi jogokat, ragaszkodniuk kell ahhoz, hogy ezt a választások előtti ígéretet betartsák” – mondta Eibner.

Trump a kampányban ígéretet tett az Amerikában élő keresztények elleni mindennemű diszkrimináció és üldözés kivizsgálására. Eibner szerint azonban a más országokban élő keresztények védelme is fontos, és bízik Trump segítségében. 2024 októberében Trump felrótta Kamala Harrisnek és Joe Bidennek, hogy semmit sem tettek a 120 ezer örmény keresztény védelmében, akiket üldöztek és erőszakkal kitelepítettek, amikor a muszlim Azerbajdzsán megszállta a vitatott Hegyi-Karabah régiót.

Donald Trump megválasztott elnök és Joe Biden (R) leköszönő amerikai elnök
Donald Trump megválasztott elnök és Joe Biden (jobbra) leköszönő amerikai elnök (Fotó: AFP/Elijah Nouvelage és Saul Loeb)

„Amikor elnök leszek, meg fogom védeni az üldözött keresztényeket, azon fogok dolgozni, hogy véget vessenek az erőszaknak és az etnikai tisztogatásnak, és helyreállítjuk a békét Örményország és Azerbajdzsán között” – ígérte Trump.

Borítókép: Szíriai keresztények április 17-én Aleppó városában, a szír katolikus templomban, a húsvét vasárnapi misén (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.