Hétfőn történelmi jelentőségű lépést tett Montenegró az Európai Unióhoz való csatlakozás felé, miután hét és fél év után először sikerült lezárni három tárgyalási fejezetet. A magyar uniós elnökség keretében elért megállapodás nagy előrelépést jelent az ország uniós tagságához vezető úton.
Montenegró mindazt hozza, amire az EU-nak szüksége van
– hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki az esemény kapcsán kiemelte, hogy Montenegró csatlakozása nemcsak kölcsönös érdek, hanem komoly előnyökkel is járhat az Európai Unió számára.
Az ország elmúlt években nyújtott remek teljesítményét azzal honorálta az EU, hogy három tárgyalási fejezetet lezártunk: a szellemi tulajdonjogról, a médiáról, valamint a vállalkozás- és iparpolitikáról szóló fejezeteket
– fogalmazott a tárcavezető.
Szijjártó Péter emlékeztetett, hogy Montenegró már 2008-ban beadta a tagjelölti kérelmét, 2010-ben kapta meg a tagjelölti státust, és 2012-ben kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások. Az elmúlt évtizedben azonban a bővítési folyamat lassulása sokszor hátráltatta az országot. „Sokszor hallhatták, hogy ez egy érdemalapú folyamat, de a valóságban gyakran nem követték az érdemeket megfelelő előrelépések” – tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország aktívan támogatja Montenegró csatlakozását, és a két ország közötti gazdasági együttműködés is kiváló.
Nekünk megtiszteltetés, hogy Magyarország legnagyobb bankja, az OTP piacvezető Montenegróban, valamint hogy az egyik legnagyobb telekommunikációs cégünk, a 4iG fontos szerepet játszik az ország digitalizációs fejlesztésében. Montenegró erősítené az Európai Uniót, hiszen gazdasági adaptációja gyors és hatékony, és a NATO-tagsága miatt is komoly bizalom övezi
– mondta.
A magyar uniós elnökség fontos szerepet játszott a tárgyalási fejezetek lezárásában.
Ez a magyar elnökség és Montenegró közös sikere. Egy nagy lépést tettünk afelé, hogy Montenegró minél előbb az EU tagjává váljon. Ez az érdeke az egész Európai Uniónak, hiszen ha az EU nem tud bővülni, akkor nem tud megerősödni sem
– zárta gondolatait a miniszter.
Montenegró példája reményt adhat a többi nyugat-balkáni ország számára is, amelyek évek óta várnak arra, hogy közelebb kerüljenek az Európai Unióhoz. A fejezetek lezárása egyértelmű jele annak, hogy az érdemalapú bővítési folyamatnak igenis lehetnek kézzelfogható eredményei.
Borítókép: Szijjártó Péter (Forrás: Facebook)