Szíriai lázadók elfoglalták Aleppó repülőterét + videó

A szíriai konfliktus újabb fordulatot vett: a lázadók elfoglalták Aleppó repülőterét, és Hama ellen indítottak támadást. A helyi harcok mellett a nemzetközi szereplők reakciói is felerősödtek, tovább élezve a térségben fennálló feszültségeket.

2024. 12. 01. 14:33
Han Sejkún városának látképe, amint a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjével szemben álló fegyveres csoportok átvették az irányítást a szíriai Idlíbben, 2024. december 1-én.
Han Sejkún városának látképe, amint a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjével szemben álló fegyveres csoportok átvették az irányítást a szíriai Idlíbben, 2024. december 1-én. Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap heves összecsapások közepette a lázadó erők elfoglalták Aleppó nemzetközi repülőterét, és megkezdték Hama ostromát, számolt be a Szíriai Emberi Jogok Megfigyelőközpontja (Syrian Observatory for Human Rights). A lázadók mostanra Szíria északnyugati területeinek jelentős részét ellenőrzésük alá vonták, beleértve Hama, Idlib és Aleppó tartományokat.

A kormányerők, Bashar al-Assad elnök vezetésével, erős ellenállást tanúsítanak. A szíriai hadsereg Hama védelmére összpontosít, miközben légicsapásokkal próbálja visszafoglalni az elvesztett területeket, amelyeket orosz harci gépek is támogatnak.

Az eseményekre reagálva Irán ismételten kiállt Bassár el-Aszad kormánya mellett. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter kijelentette, hogy Irán minden erejével támogatja a szíriai hadsereget, és biztosította, hogy „a szíriai kormány újra győzni fog a terroristák felett”. A lázadók által terjesztett „hamis hírek” ellenére a szíriai kormány szerint katonai hadműveleteik sikeresek, és hamarosan ellentámadást indítanak.

A konfliktusban részt vevő nemzetközi hatalmak érdekei tovább bonyolítják a helyzetet. Oroszország és Irán Asszad oldalán állnak, míg Törökország és az Egyesült Államok más célokat követnek, különösen a kurd erők és a lázadók támogatása terén. 

Törökország a kurd csoportokat az autonómiáért küzdő Kurd Munkáspárt (PKK) meghosszabbításának tekinti, míg az Egyesült Államok ezekkel a kurd erőkkel szövetkezik az ISIS elleni harcban.

A szíriai polgárháború, amely 2011-ben indult, mára az egyik legsúlyosabb humanitárius válsággá vált. A legfrissebb összecsapások során legalább 347 ember vesztette életét, köztük civilek, gyermekek és nők. Az ENSZ adatai szerint Aleppó kórházai túlzsúfoltak, sok magánintézmény pedig bezárt.

Borítókép: Han Sejkún városának látképe, amint a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjével szemben álló fegyveres csoportok átvették az irányítást a szíriai Idlíbben, 2024. december 1-én. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.