A baloldali spanyol kormány taxival fuvarozza az országba érkezett illegális migránsokat. A La Gaceta című lap információi szerint a szocialista (PSOE) Pedro Sánchez vezette kormány migrációs politikája keretében 750 eurót – átszámítva több mint 310 ezer forintot – fizet minden egyes taxisofőrnek, aki vállalja az illegális migránsok szállítását, például Méridából Leónba.
A lap úgy tudja, hogy ezek az utazások hetente zajlanak, általában hajnalban, hogy a lehető legdiszkrétebben történjenek – hasonlóan az éjszakai repülős áthelyezésekhez a Kanári-szigetekről a félsziget különböző régióiba. Utóbbival hónapok óta tehermentesíteni próbálják a Kanári-szigetek folyamatos nyomás alatt lévő befogadórendszerét.
Az újság egy konkrét esetet is említ: múlt szerdán egy kormány által bérelt taxi hat afrikai férfival hagyta el a méridai befogadóközpontot. Úti céljuk a León tartományban található Villaquilambre egyik szállodája volt, amelyet ideiglenesen migráns-befogadóközponttá alakítanak át. A bevándorlók kora délelőtti érkezését egy helybeli örökítette meg, amelyhez a La Gaceta hozzáfért.
Az egyik taxis elmondta, hogy az utazások szervezését és a díjak kifizetését a San Juan de Dios Alapítvány végzi. Ez a nonprofit szervezet az elmúlt években több millió eurós támogatást kapott különböző minisztériumoktól és autonóm közösségektől. Idén nyáron pedig elindított egy humanitárius gondozási programot, amely sürgős szállást biztosít a kiszolgáltatott helyzetben lévő illegális afrikai bevándorlóknak.
A migránsok többsége Szenegálból és Maliból érkezik, és legtöbbjüket a már említett León megyei szállodában helyezik el. Bár a hivatalos közlemények gyakran „kiskorúak” és „tinédzserek” áthelyezéséről beszélnek, a lap kiemeli, hogy az átszállított személyek túlnyomó része valójában felnőtt férfi.
Spanyolországot idén történelmi illegális migrációs krízis sújtja. A belügyminisztérium legfrissebb statisztikája szerint a válságban leginkább érintett Kanári-szigeteken január 1-je és november 30-a között 41 425 érkezést regisztráltak, ami már most több a tavalyinál, amikor 39 910 fő kötött ki a szigetcsoport tagjain.
Az Európai Unió határügynöksége, a Frontex szerint a Kanári-szigetekre elsősorban Maliból, Szenegálból és Marokkóból érkeznek bevándorlók, ennek fényében Spanyolország azt kérte, hogy a Frontex folytassa a légi és tengeri megfigyelési műveleteket Mauritániában, Szenegálban és Gambiában, amelyeket 2018-ban szüntettek meg.
Borítókép: Spanyolországot idén történelmi illegális migrációs krízis sújtja (Fotó: AFP)