Tíz migránsból csak négy tesz sikeres integrációs vizsgát Ausztriában

Tíz migránsból csak négy menekült ment át az Osztrák Integrációs Alap (ÖIF) által 2024-ben szervezett kötelező integrációs vizsgán. Az Ukrajnából kitelepített, menekültnek nem minősülő személyek körében a pozitív eredmények aránya jóval magasabb, hetvenszázalékos volt

2024. 12. 29. 18:34
Ausztriába érkeznek a menedékkérők 2016-ban. (Fotó: NurPhoto via AFP/Jodi Hilton/NurPhoto) Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÖIF 2024-ben több mint 67 500 német nyelvtanfolyami helyet biztosított – írta az express.at. A tanfolyamok iránt nagyobb volt a kereslet, mint az előző évben: a 2024-ben mintegy nyolcvanezer vizsgát tettek és 21 százalékkal nőtt a tanfolyami résztvevők aránya.

Az érték- és orientációs tanfolyamokat 2015 óta szervezik, és az integrációs törvény 2017-es hatályba lépése óta kötelezőek az Ausztriában menedékjogot és kiegészítő védelmet élvező személyek számára. 

Az Ukrajnából érkező érkezett személyek számára viszont a tanfolyamok önkéntesek. A két csoport adatainak összesítésével az ÖIF szerint 2024-ben mintegy 51 százalékuk végezte el az integrációs tanfolyamokat.

2024-ben mind a kilenc szövetségi államban mintegy 230 ezer tanácsadói kapcsolatot regisztráltak az integrációs központokban. A legtöbbet Bécsben (98 ezer), majd Felső-Ausztria (24 ezer) és Stájerország (22 ezer) következett. 

Az integrációs törvény 2017-es hatálybalépése óta összesen 104 ezer integrációs nyilatkozatot írtak alá, ebből 2024-ben mintegy 14 ezret. 

Az érték- és orientációs tanfolyamokon összesen mintegy 12 ezren vettek részt, legtöbben Bécsben. 


Szíriaiak és ukránok vannak többségben a német nyelvtanfolyamokon

A német nyelvtanfolyamokon a legtöbb helyet szíriaiak (47 százalék) és ukránok (34 százalék) vették igénybe, őket követik az afgán (nyolc százalék), szomáliai (három százalék) és iráni (két százalék) állampolgárok.

Aki rendelkezik Ausztriában elismert, külföldön szerzett képesítéssel és végzettséggel, az pályázhat a költségek megtérítésére. 2024-ben mintegy 1900 embert támogatott az ÖIF, összesen több mint 400 ezer euróval. 

Az ÖIF a vállalatok számára egyéni vállalati német tanfolyamokat is biztosít, amelyek lehetővé teszik a munkaerőpiacra való belépéssel egyidejűleg a német nyelv elsajátítását.

Franz Wolf, az ÖIF igazgatója a növekvő kereslet kapcsán azt hangsúlyozta: 

Az integrációhoz akarat és erőfeszítés kell, hogy megtanuljanak németül, dolgozzanak és jobban megismerjék Ausztriát.

Az integráció azonban nem könnyű. Az osztrák kormány korábbi integrációs jelentéséből kiderült, hogy a lakosok 27,2 százaléka külföldi származású: első generációs bevándorló vagy Ausztriában született, külföldi szülők gyermekeként. 2013-ban ez az arány 19,4 százak volt. Az osztrák hatóságok által összeállított jelentésben a németek (232 700 fő), a románok (153 400 fő) és a törökök (124 100 fő) vezetik a főbb bevándorló népességcsoportok rangsorát. Ugyanebből a jelentésből kiderül, hogy 

csak 2022-ben 112 300-an kértek menedékjogot, ez a szám az afgán és szíriai migránsok nagy száma miatt ugrott meg.

 A migránsok nagy létszáma súlyos problémákat okozott és gyakorlatilag a szakadék szélére került az osztrák oktatási rendszer. A migráns diákok nem hajlandók elfogadni az ottani kultúrát és megnehezítik a tanárok életét.

Borítókép: Ausztriába érkeznek a menedékkérők 2016-ban (Fotó: NurPhoto via AFP/Jodi Hilton/NurPhoto)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.