Trump tanácsadói még nem mutattak be konkrét vagy átfogó béketervet Kijevnek. A megválasztott elnök azonban korábban többször leszögezte, hogy véget vet a konfliktusnak, a mindkét oldalon elszenvedett áldozatokat tragédiának nevezve. Nyilvános nyilatkozataiban sürgette Oroszországot a békekötésre, de azt is sugallta, hogy csökkentheti az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyt, vagy korlátozhatja Kijev amerikai gyártmányú nagyobb hatótávolságú rakétáinak használatát oroszországi célpontok ellen, írja az NBC.
Az amerikai médium cikke szerint annak ellenére, hogy Trump gyors befejezést ígér, nem világos, hogy rá tudja-e venni Vlagyimir Putyin orosz elnököt a harcok leállítására, miközben Moszkva erői egyre inkább nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában. Az sem egyértelmű, hogy Trump csapata kommunikált-e Putyinnal Ukrajnáról, és ha igen, mit közöltek egymással a felek.
Nem akarok erről semmit mondani, mert nem akarok semmit sem tenni, ami akadályozhatná a tárgyalást
– mondta korábban a megválasztott amerikai elnök.
A Biden-kormányzat egyik magas rangú tisztviselője szerint Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó több beszélgetést folytatott kijelölt utódjával, Mike Waltz floridai republikánus képviselővel.
Trump tűzszünetet és béketárgyalásokat akar
Trump csapata erősen törekszik egy olyan tűzszünet elérésére, amely utat nyitna a béketárgyalásoknak, de a kihívások továbbra is hatalmasak, ahogy a háború a harmadik évéhez közeledik. A CBS szerint a megválasztott elnök még nem tájékoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kormányát semmilyen potenciális tervről, de a közelmúltbeli találkozók és beszélgetések Zelenszkij, Trump és tanácsadóik között konstruktívak voltak, beleértve egy párizsi személyes találkozót is, amelyet Emmanuel Macron francia elnök szervezett.
Vasárnap Trump a közösségi médiában azt írta, hogy Zelenszkij és Ukrajna készen állnak egy békemegállapodásra, és itt az ideje, hogy Putyin cselekedjen.
Borítókép: Ukrán katona géppuskával lőtt orosz drónokra 2024. augusztus 15-én (Fotó: AFP)