Az egyik legfontosabb kérdés az izraeli katonai jelenlét a Gázai övezet déli részén, az egyiptomi határ mellett fekvő stratégiailag fontos területen.
A tárgyalások egy több kilométer széles demilitarizált övezet létrehozását is magukban foglalják Izrael és Gáza határán. Izrael fenntartaná katonai jelenlétét ezen a területen.
A megállapodás három fázisban valósulna meg. Az első fázisban minden felszabadított izraeli női katona után 20 palesztin fogoly szabadulna. A foglyok személyét még nem határozták meg, de négyszáz olyan rab közül választanák ki őket, akik huszonöt évnél hosszabb börtönbüntetést töltenek Izraelben.
Marván Bargúti, a Fatah (Palesztin Nemzeti Felszabadítási Mozgalom) vezetőjének szabadon bocsátását várhatóan Izrael megvétózná.
A kilencvenhat túszból hatvankettőről feltételezi Izrael, hogy még életben van. A Gázai övezet északi részén élő civilek visszatérhetnek otthonaikba egyiptomi-katari felügyelet mellett, és naponta mintegy ötszáz teherautó szállítana segélyt a területre.
A harmadik fázisban, ami a tizennégy hónapos háború végét jelentené, Gázát egy, a Gázai övezetből érkező, pártsemleges szakemberekből álló bizottság felügyelné, amely minden palesztin frakció támogatását élvezné.
Az elmúlt hetekben az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom folytatta közvetítő erőfeszítéseit, és mindkét fél nagyobb hajlandóságát jelentették a megállapodás megkötésével kapcsolatban. Egy októberi tárgyalási kör nem vezetett eredményre, a Hamász elutasította a rövid távú tűzszüneti javaslatot.
Borítókép: Gyerekek játszanak a Gázai övezetben (Fotó: AFP)