Ukrajna légiriadót fújt a Belarusz hadgyakorlat miatt, Lukasenka atomfegyvereket kapott

Belarusz délkeleti részén új légtérkorlátozási zóna lépett életbe, egyidejűleg katonai gyakorlatok zajlanak, ami Ukrajna északi részén légiriadót váltott ki.

Forrás: zn.ua2024. 12. 10. 14:47
Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka
Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belarusz délkeleti részén december 10-én új, kiterjedt légtérkorlátozási zónát vezettek be, amely a helyi természetvédelmi területet és a hozzá tartozó nemzeti parkot is magában foglalja. A korlátozás december 8. és 20. között érvényes, és minden típusú légi jármű számára tiltja a repülést a földfelszíntől 20 kilométeres magasságig. 

Ez a zóna kiegészíti a már meglévő, az ukrán határ mentén húzódó, december 31-ig érvényes korlátozást.

A belaruszi Gajun független csoport jelentése szerint a légtérkorlátozás egybeesik a déli területeken zajló katonai gyakorlatokkal. A csoport információi szerint a gyakorlatok kezdete pedig egybeesik az Ukrajna északi részén kiadott légiriadóval, amelyet a belarusz területről indított lehetséges ballisztikus rakéták fenyegetése váltott ki.

A Gajun hangsúlyozza, hogy a légtérkorlátozással érintett terület korábban a 41-es számú, Merlini katonai repülőtérként volt ismert, ahol az 1960-as évek óta bombázási gyakorlatokat tartottak. Bár a repülőteret hivatalosan 2005-ben bezárták, a jelenlegi események arra utalnak, hogy a terület továbbra is katonai célokra szolgál. Pinsk városában, amely a korlátozáshoz közeli területen található,

a Belarusz Különleges Erők katonai járműveinek mozgását is észlelték.

A Leszcsicsi járás adminisztrációja hivatalosan is bejelentette a december 10-én kezdődő tervezett katonai gyakorlatokat a járás területén, és a nyugalom megőrzésére szólított fel.

A helyzet feszült, és a megnövekedett katonai aktivitás komoly aggodalmakat kelt Ukrajnában és a nemzetközi közösségben. A légtérkorlátozás és a katonai gyakorlatok pontos célja és a lehetséges fenyegetések mértéke egyelőre nem tisztázott.

Orosz atomfegyverek Belaruszban

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök meglepő bejelentést tett: több tucat orosz taktikai atomtöltet van már az országban. Az elnök kijelentette, hogy a fegyverek behozatalát titokban hajtották végre, és ez arra szolgál, hogy elrettentse az ország ellenségeit a támadástól. 

Lukasenka hangsúlyozta, hogy a határok átlépése azonnali válaszlépést von maga után. 

A bevetett fegyverekről elmondta, hogy taktikai atomfegyverek, és ötször erősebbek, mint az Oresnyik hiperszonikus rakétarendszer. Ugyanakkor emlékeztetett Hirosima és Nagaszaki tragédiájára, hangsúlyozva az atomfegyverek bevetésének hatalmas felelősségét. 

Habár az orosz–belarusz megállapodás 2023-ban született meg, és Vlagyimir Putyin korábban kijelentette, hogy Oroszország kezében marad a fegyverek feletti ellenőrzés, Lukasenka bejelentése jelentős nemzetközi feszültséget válthat ki. Az Iszkander rakétarendszerek nukleáris robbanófejekkel való felszerelése tovább növeli a regionális instabilitást.

Borítókép: Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.