Visszasírják a britek a uniós tagsággal járó előnyöket

Az Európai Unióból való kilépésre 2016-ban szavazó britek többsége most elfogadná a szabad mozgás visszaállítását az EU egységes piacához való hozzáférésért cserébe.

2024. 12. 12. 13:13
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A European Council on Foreign Relations kutatócég által közzétett felmérés szerint az orosz–ukrán háború és Donald Trump választási győzelme alapvetően megváltoztatta azt a kontextust, amelyben a britek az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatait látják – összegezte a kutatás eredményét a Politico

A YouGov/DataPraxis a tanulmány részeként 2125 britet kérdezett meg. Megállapította, hogy 

a 2016-ban a brexitet támogatók 54 százaléka elfogadná, hogy az emberek teljes mértékben szabadon utazhassanak, élhessenek és dolgozhassanak az EU határain túl, cserébe a blokk egységes piacához való hozzáférésért.

A kulcsfontosságú választókerületekben élők 59 százaléka mondta, hogy támogatná ezt a kompromisszumot, míg a 2024-ben a Munkáspártot támogatók 81 százaléka szintén támogatta az ötletet.

Az összes megkérdezett brit szavazó körében 68 százalék támogatta a szabad mozgás visszaállítását és 18 százalék ellenezte. A Nigel Farage vezette Brexit-párti Reform UK támogatói szűken, 45 százalékkal 44 százalék ellenében ellenezték az elképzelést.

A kutatók szerint az újragondolás támogatottsága összefügghet azzal, hogy Nagy-Britanniában a brexit után is magas a bevándorlás, vagyis Nagy-Britannia kilépését a blokkból már nem tekintik a határok ellenőrzésének eszközének.

A Munkáspárt választási programjában ígéretet tett arra, hogy nem csatlakozik újra az egységes piachoz vagy a vámunióhoz. Júliusi hivatalba lépése óta azonban megkezdte az uniós kapcsolatok újraindítását.

Borítókép: Tüntetők európai uniós zászlókat tartanak, miközben elhaladnak a Parlament Erzsébet-tornya és a Big Ben órája mellett a Nemzeti újracsatlakozás menetén London központjában 2024. szeptember 28-án, amikor az Egyesült Királyság Európai Unióhoz való csatlakozását követelik (Fotó: AFP/Ben Stansall)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.