Nick Clegg, a Meta globális kapcsolatokért felelős igazgatója távozik a közösségimédia-óriástól, helyét Joel Kaplan, egy ismert konzervatív republikánus veszi át, aki a közelmúltig a párt és a Meta kapcsolatait egyengette. Kaplan korábbi titulusa szerint a cég közpolitikai elnökhelyetteseként tevékenykedett. Clegg a távozásáról szóló szerdai Facebook-posztjában arról írt, hogy az utódlás eltarthat néhány hónapig, ám hamarosan új kalandokba kezd.
Trump felkavarta az állóvizet
A Financial Times liberális brit üzleti lap úgy értékelt, a személycsere szorosan összefügg azzal, hogy Donald Trump január végén visszatér a Fehér Házba és a Republikánus Párt a kongresszus alsó- és felsőházában is többsége került.
A techcégek, köztük a Meta, amely a Facebook és az Instagram anyacége, aktívan készülnek a politikai változásra.
Jó okuk van az elővigyázatosságra: Trump és más jobboldali szereplők régóta kritizálják a közösségi oldalakat amiatt, hogy azok cenzúrázzák a konzervatív tartalmakat. Ez a feltevés nem alaptalan: a 2020-as amerikai elnökválasztási kampányban a szövetségi hatóságok és a titkosszolgálatok a Metával, a Twitterrel és más platformokkal karöltve akadályozták meg, hogy Hunter Biden botrányos képei nyilvánosságra kerüljenek. A későbbi elnök, Joe Biden fia a felvételeken prostituáltakkal közösül, esetenként drogfogyasztás közben. A hatóságok és a közösségi média hírhamisításként tálalták az esetet és megtiltották a képek terjesztését. Később bebizonyosodott: a fotók valódiak, maga Hunter Biden készítette őket, és egy szervizbe leadott laptopjáról származtak.
A techcégek vezetői a korábbi kellemetlen esetek után úgy döntöttek, hogy a politikai változások elébe mennek és megpróbálják megnyerni maguknak a hamarosan hivatalba lépő Donald Trumpot. Mark Zuckerberg is csatlakozott hozzájuk, és a techguruk együtt vacsoráztak az elnökkel annak Mar-a-Lagó-i rezidenciáján, ahol gratuláltak győzelméhez.
Clegg a Metánál
Nick Clegg politikai karriere után került a Metához: 2007 és 2015 között a nagy-britanniai Liberális Demokraták vezetője és az Egyesült Királyság miniszterelnök-helyettese volt. 2018-ban, a Cambridge Analytica-botrány kirobbanása után került a Metához, ahol kifejezetten a cég körüli politikai viharok elcsendesítésében számítottak a segítségére. Mindemellett az Egyesült Államokban és az EU-ban a változékony szabályozási környezethez való alkalmazkodásban is szerepet kapott.
Clegg segítségével a Meta-vezér Mark Zuckerberg a közösségi médiaoldalai fejlesztésére tudott koncentrálni. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások és ezen eszköz alkalmazásában számos sikert tudott elérni a cég, ám a bukásból is kijutott: a Zuckerberg által megálmodott Metaverzum-projekt néhány évnyi próbálkozás után hamvába holt.
Soros György fontos szövetségest veszít
Nick Clegg régi, közismert szövetségese a milliárdos spekuláns Soros Györgynek, és mint ilyen, bőkezű adományokban részesült annak alapítványaitól.
A politikus 2015-ben hozta létre Open Reason Company nevű cégét, amelynek célja, hogy Clegg további munkáját segítse a drogpolitika és más közpolitikai témák kapcsán
– számolt be róla akkor az International Business Times UK.
A cég megalakulása után nem sokkal Soros és Richard Branson milliárdos üzletember összesen 41 ezer fonttal támogatta a vállalkozást, amelynek egyik célja, hogy felpuhítsák a brit és európai drogszabályozást. Mint azt Clegg többször is kifejtette, a drogkérdés kapcsán azon a véleményen van, hogy ez egészségügyi és nem rendőrségi probléma, így aktívan kampányolt a kábítószerek bizonyos fajtáinak legalizálása mellett. Ez a téma különösen kedves Soros György számára, aki alapítványai segítségével ugyanezt érte el az Egyesült Államokban. Nick Clegg cége számos más, Sorosékhoz lazábban köthető alapítványokon keresztül fontszázezreket kapott az induláshoz.
A brit politikus később, a Metánál dolgozva is védte a milliárdos spekuláns érdekeit. 2018-ban robbant ki egy kisebb botrány a Facebooknál: miután Soros a davosi Világgazdasági Fórumon a társadalomra ártalmasnak nevezte a platformot, Elliot Schrage, a Facebook kommunikációs vezetője megbízta a közösségimédia-cég külső partnerét, hogy járassa le Sorost. Az eset kiszivárgott, így Schrage-nek távoznia kellett, a szóban forgó PR-céggel pedig Zuckerbergék szerződést bontottak.
A bukott kommunikációs vezető helyére érkezett a Sorosnak kedves Nick Clegg, aki azonnal a Facebook által alkalmazott külső cégek ellenőrzésébe kezdett. Az eredmény ismert: a későbbiekben Soros György tevékenységének kritizálása szigorú megítélés alá tartozott a platformon, jellemzően a felhasználók letiltása vagy poszttörlés járt érte.
Borítókép: Soros György (Fotó: AFP)