A magyarok szerint elfogadhatatlan, hogy Ukrajna a gáztranzittal zsarol

Az ukrán gáztranzit leállásával ismét felélénkült a vita arról, hogy az Európai Unió és tagállamai meddig tűrhetik el Volodimir Zelenszkij háborúpárti nyomásgyakorlási kísérleteit, amelyekkel súlyos gazdasági károkat okoz az európai közösségnek. A Századvég kutatása alapján a magyarok háromnegyede elfogadhatatlannak tartja, hogy Ukrajna az olaj- és gáztranzit korlátozását politikai nyomásgyakorlásra használja.

2025. 01. 08. 13:06
-
Bejövő fő gázvezetékről a „Wien Energie” bécsi kőolajgázközpontjában 2009. január 6-án. (Fotó: DIETER NAGL / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna nem hosszabbította meg gáztranzitszerződését az orosz Gazprommal. A lépés Európa-szerte megemelte a tőzsdei gázárakat és különösen hátrányosan érintette a közép-európai régió ellátását – írta elemzésében a Századvég. Az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodás szerint a felek nem veszélyeztethetik egymás energiabiztonságát az energiahordozók exportjának, importjának vagy tranzitjának korlátozásával. Az ukrán vezetés mégis következetesen politikai nyomásgyakorlásra használja energiapiaci pozícióját: a Barátság kőolajvezetéken szállító Lukoil tavaly nyári szankcionálásával, illetve a Testvériség gázvezeték tranzitjának idei bojkottjával Magyarországra és Szlovákiára próbálja rákényszeríteni háborúpárti álláspontját.

Az ukrán törekvéseket a magyar lakosság 75 százaléka elutasítja.

A magas arány nem meglepő annak tükrében, hogy – a nagyszabású humanitárius támogatásokon felül – mind Magyarország mind Szlovákia jelentős energetikai segítséget – üzemanyag-szállítmányokat és villamosenergia-exportot – is nyújt Ukrajnának.

Az ukrán vezetés nyomásgyakorlási kísérleteihez hasonlóan méltatlannak tekinthető az Európai Bizottság magatartása is. Noha a társulási megállapodás megsértése esetén Brüsszelnek kellene fellépnie, a bizottság demonstratívan Ukrajna mellé állt az érintett tagállamokkal és uniós állampolgáraikkal szemben. A közvélemény-kutatás eredményei rámutatnak, hogy a brüsszeli állásfoglalások nemcsak az Európai Unió érdekeivel, de a magyar lakosság elvárásaival is ellentétesek.

Borítókép: Bejövő fő gázvezeték a Wien Energie bécsi kőolajgázközpontjában 2009. január 6-án (Fotó: Dieter Nagl/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.