Egy magas rangú amerikai tisztviselő tájékoztatása szerint Keith Siegel és Sagui Dekel-Chen amerikai-izraeli kettős állampolgárok is azon 33 túsz között lesznek, akiket a most bejelentett túszmegállapodás első szakaszában szabadon engednek.
Siegel az idősebb túszok közé tartozik, míg Dekel-Chen október 7-én megsebesült, ezért a sérültek közé sorolják. A harmadik amerikai túsz, akiről úgy vélik, még életben van, Edan Alexander katona, így ő csak a második, 42 napos szakaszban szabadulhat.
Az amerikai kormány azonban elkötelezett az ő kiszabadítása mellett is
– mondta a vezető tisztviselő egy sajtótájékoztatón.
A tisztviselő közölte azt is, hogy négy másik, Gázában fogva tartott amerikai állampolgár holttestét a megállapodás harmadik szakaszában adják át.
Bár az amerikai tisztviselő szerint öt női IDF katona, akiket október 7-én ejtettek foglyul, a megállapodás első napján szabadul, izraeli tisztviselők később cáfolták ezt az információt.
Tűzszünet Gázában, szabadulnak a túszok
Egy új tűzszüneti megállapodás született a Hamász és Izrael között, amely jelentős megkönnyebbülést hozhat a gázai emberek számára, míg az izraeli túszok és családjaik számára reményt jelenthet. Erről írt korábban a lapunk is.
A hírre a világ vezetői közül többen is reagáltak. Donald Trump megválasztott amerikai elnök úgy fogalmazott:
Megegyeztünk a közel-keleti túszok ügyében. Hamarosan szabadon engedjük őket
Emmanuel Macron francia elnök kifejtette, hogy ez a megállapodás egy új politikai megoldás előfeltétele.
A megállapodás részletei szerint Izrael ezer palesztin foglyot enged szabadon, azok közül is, akiket nem vádolnak a Hamász támadásában való részvétellel. Cserébe a Hamász 33 túszt adna át, közülük kilencet, akik betegek. Az izraeli erők fokozatosan csökkentik a jelenlétüket Gáza határán, a kivonulás az utolsó túsz szabadon bocsátását követően indul meg.
A tűzszüneti megállapodás részét képezi a humanitárius helyzet javítása is, lehetővé téve a kitelepített civilek visszatérését. A Hamász vezetője hangsúlyozta, hogy nem felejtik el a háború során elszenvedett szenvedéseket, és számos kihívás áll még előttük. Izrael elnöke, Jichák Herzog, valamint vezető politikai szereplők a kabinetben azt kérik, hogy a megállapodást támogassák a kormánytagok.
A Nemzetközi Vöröskereszt készen áll a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátásának végrehajtásában való segítségnyújtásra, mert a tűzszünet keretein belül rendkívül összetett logisztikai feladatok várnak a felekre.
Az események nemcsak a gázai lakosok, de a túszok családjai számára is reményt adnak, hiszen a megállapodás a háború lezárásának irányába mutat, még ha a konszenzus megteremtése korántsem egyszerű feladat. Az izraeli közvélemény viszont még mindig szkeptikus marad a helyzet végleges rendezését illetően.
A palesztinok pedig ünnepelnek a gázai tűzszüneti megállapodás bejelentése kapcsán. Az utcák megteltek az emberekkel.
Borítókép: A Gázában fogva tartott izraeli túszok hozzátartozói 2025. január 15-én, a Hamász és Izrael közötti tűzszüneti megállapodást követően felállított sátorban folytatják tiltakozásukat Tel-Avivban (Fotó: AFP)