A világháború óta nem született ilyen kevés francia

A világháború vége óta a legalacsonyabb szintre esett a franciaországi születési ráta tavaly – derül ki a francia Nemzeti Statisztikai és Gazdasági Kutatóintézet (INSEE) hivatalos adataiból.

2025. 01. 18. 6:01
anya, baba, születés, csecsemő, család, illusztráció (Forrás: Pexels)
Illusztráció Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az INSEE éves jelentése szerint 2024-ben 663 ezer csecsemő született Franciaországban, ami 2,2 százalékos csökkenés az előző évhez képest, és 1946 óta a legalacsonyabb összesített születésszám.

De a termékenységi ráta is csökkent: a 2023-as 1,66-ról 1,62-re, ami messze a 2,1-es, minimálisan szükséges szint alatt van, és a legalacsonyabb, amit az első világháború vége óta regisztráltak 

– írja a Le Figaro. Bár Emmanuel Macron francia elnök tavaly elindította a születések számának növelését célzó „demográfiai újrafegyverkezési” programot, annak hatásai nem látszódnak. 

A francia családszervezetek nemzeti szövetsége (UNAF) szerint a csökkenő születési arány „nem a gyermekvállalási kedv hiánya miatt” következett be, mivel a párkapcsolatban élő és szülőképes korú emberek a felmérés átlagolt értéke szerint ideális esetben 2,27 gyermeket vállalnának. 

A csökkenés oka, hogy gazdasági, lakhatási és társadalmi tényezők akadályokat gördítettek e cél elé.

Cécilia Creuzet, egy francia szülői alkalmazás társalapítója megállapította, hogy felhasználói, különösen a nők számára a munka és a magánélet egyensúlya volt a legfőbb kérdés, míg 34 százalékuk azt mondta, hogy több gyermeket vállalna, ha a „napi szervezés” egyszerűbb lenne és „több bölcsődei hely és gyermekgondozási megoldás” állna rendelkezésre. 

Az INSEE statisztikái szerint Franciaországban és öt tengerentúli megyéjében az év elején 68,6 millióan éltek. Ez 169 ezer fővel, azaz mintegy 0,25 százalékkal több lakos volt, mint 2024-ben.

A népességnövekedés túlnyomó többsége azonban a migrációnak tulajdonítható, a nettó migráció előzetes becslések szerint 152 000 fő volt.

Mivel Franciaország hivatalosan „színvak” társadalom, a demográfiai adatokból nem derült ki, hogy milyen arányban születtek gyerekek francia anyanyelvű és külföldi nőktől az országban. 

A Breitbart hírportál azonban felhívja rá a figyelmet, hogy ettől a hónaptól kezdve Franciaország először fogja arra kérni a szülőket, hogy a népszámlálás során fedjék fel születési országukat. A kérdés választható lesz, de baloldali csoportok máris bírálni kezdték a lépést.

„Ez a kérdés rengeteg veszélyt rejt magában” – fogalmazott az Emberi Jogi Liga és a CTG szakszervezet a kérdés elleni közös petícióban. 

Semmilyen közrend nem indokolja, hogy szüleink bevándorló származását gyűjtsék… Ennek az információnak a rögzítése egy lépés az állam által ezen az alapon történő esetleges egyenlőtlen bánásmód felé 

– fogalmaznak. 

Más nyugat-európai országokban egyre nagyobb különbség mutatkozik abban, hány gyermeket hoznak világra az őshonos és a bevándorló nők a népességhez képest. Angliában és Walesben például 2023-ban a külföldi nők az összes élveszületés 31,8 százalékát adták, annak ellenére, hogy a migránsok a lakosságnak csak mintegy 16 százalékát teszik ki.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.