A szennyezett alkohol valószínűleg illegális forrásból származott, és metanol hozzáadásával növelték a hatását. A külügyminisztérium tanácsában azt írja: ellenőrizzük a palackok sértetlenségét, megbízható helyeken fogyasszunk alkoholt, és kerüljük a házilag készített italokat.
A tragédia egy tavalyi laoszi esethez hasonló, ahol ugyanilyen okból haltak meg turisták.
Az Anadolu állami hírügynökség jelentése szerint harmincnyolc embert szállítottak kórházba, köztük huszonhat külföldit, akik szintén a mérgező italból ittak. A török kormányhivatal X-en közzétett közleménye szerint 2024-ben összesen száztíz ember betegedett meg hasonló okokból, negyvenhatan pedig meghaltak.
A metanol rendkívül mérgező anyag, fogyasztása vaksághoz, májkárosodáshoz és halálhoz vezethet.
A hamisított alkohol okozta mérgezések sajnos gyakoriak Törökországban, ahol az alkoholt tartalmazó termékekre kivetett magas adók miatt virágzik a magánjellegű, illegális pálinkafőzés.
A leggyakrabban hamisított termék a raki, Törökország ánizsos ízesítésű nemzeti itala, amelynek ára a szupermarketekben elérheti az 1300 lírát (kb. 16 000 forint) literenként.
Ez jelentős összeg, ha figyelembe vesszük, hogy a törökországi minimálbér 17 000 líra (kb. 210 000 forint) havonta.
A gazdasági nehézségek és az alkohol magas ára a társadalom szegényebb rétegeit teszi különösen sebezhetővé a hamisított italok iránt. Erdogan török elnök, aki gyakran kritizálta az alkoholfogyasztást és a dohányzást, az elmúlt években több alkalommal is beszélt a hamisított italok veszélyeiről.
Borítókép: Rendőr egy alkoholt árusító boltban Törökországban (Fotó: AFP)