Az alkoholizmus napjainkban is jelentős globális közegészségügyi problémát jelent. A WHO szerint csak 2019-ben világszerte 2,6 millió ember halála hozható összefüggésbe az alkoholfogyasztással, ami a teljes halálozás mintegy 4,7 százalékát tette ki. Úgy tűnik, elérhetetlen a WHO azon célkitűzése, hogy a 2010-es szinthez képest ötödével csökkentsék az alkoholfogyasztást 2030-ra.
A WHO adatai szerint az egy főre eső globális alkoholfogyasztás mennyisége a 2010-es 5,7 literről 2019-re csupán 5,5 liter tiszta szeszre csökkent. A jelentés szerint a legmagasabb egy főre eső alkoholfogyasztást 2019-ben az európai (9,2 liter) és az amerikai (7,5 liter) régióban mérték.
Egy 105 éve bevezetett kísérlet története
A híres-hírhedt amerikai szesztilalom korszaka pontosan 105 éve 1920 januárjában kezdődött, amikor a Volstead törvény elfogadásával életbe lépett az Egyesült Államok alkotmányának 18. kiegészítése, amely megtiltotta a bódító italok gyártását, szállítását és értékesítését. A szesztilalom lényegében minden olyan ital gyártását és kereskedelmét betiltotta, amelynek alkoholtartalma meghaladta a 0,5 százalékot.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a törvény nem tiltotta meg az alkohol fogyasztását vagy birtoklását, ha azt már a tilalom előtt előállították. Ez különböző kiskapukat eredményezett, amelyeket sokan ki is használtak.
A jogszabály ellenére a tilalmat ugyanis nehéz volt betartatni. Az illegális szeszesital-termelés és -értékesítés („bootlegging”) növekedése, az illegális italozóhelyek elterjedése, valamint a csoportos erőszak és a szervezett bűnözés ezzel járó növekedése a tilalom támogatottságának csökkenéséhez vezetett az 1920-as évek végére. 1933 elején a kongresszus határozatot fogadott el, amelyben az alkotmány 21. módosítását javasolta, amely hatályon kívül helyezné a 18. módosítást. A 21. módosítást 1933. december 5-én ratifikálták, ezzel véget ért az amerikai szesztilalom időszaka.
Az alkoholizmus nemcsak halálozáshoz vezet, hanem számos egészségügyi problémát is okoz, amely magában foglalja a májbetegségeket, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, valamint mentális zavarokat. A WHO adatai 2019-ben szerint 209 millió ember volt alkoholfüggő, és további kétszázmillió, akinél problémás méreteket ölt az alkoholfogyasztás.
A WHO célja, hogy csökkenjen a globális alkoholfogyasztás. Ennek érdekében a szervezet a forgalmazás korlátozását, a reklámok betiltását és az alkoholtartalmú termékek árának emelését javasolja.