Brazília csatlakozott azon országok növekvő listájához, amelyek betiltják a mobiltelefonok használatát az iskolákban – számol be róla a The Washington Post amerikai napilap. A törvény, amelyet Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök most írt alá, azzal a céllal született, hogy védje a diákok mentális, fizikai és pszichológiai egészségét, valamint hozzájáruljon a hatékony tanulás feltételeinek megteremtéséhez.
A brazil Oktatási Minisztérium közleménye szerint a törvény megtiltja az állami és magániskolák alap- és középfokú oktatásban részt vevő diákjainak a hordozható elektronikus eszközök használatát az egész iskolai nap során. Kivételt képez az oktatási célú felhasználás és néhány egyéb eset.
Mint arról beszámoltunk, egyre több ország veszi komolyan az UNESCO, az ENSZ nevelésügyi szervezetének 2023-as figyelmeztetését, miszerint a mobiltelefonok túlzott használata már nem hogy nem segíti, de inkább hátráltatja a gyermekeket a tanulásban, és negatív hatással van a mentális egészségükre.
A brazil hatóságok az új szabályozással olyan országok nyomába léptek, mint Hollandia, Olaszország, Finnország, Svédország, Görögország és Oroszország. Magyarország tavaly szeptemberben vezetett be hasonló tilalmat a gyermekek védelmében, Franciaország pedig a 15 év alattiak esetében tiltotta meg az iskolai mobilhasználatot, egyelőre kísérleti jelleggel.
Az Egyesült Államokban egyelőre nyolc államban van érvényben valamilyen korlátozás vagy tiltás, ez a szám azonban hamarosan jelentősen bővülhet, hiszen New Jersey, New Hampshire, Alabama és Maryland is hasonló szabályozás bevezetésére készül.
A képernyők negatívan befolyásolják a tanulási környezetet, elvonják a diákok figyelmét az óráktól, és akadályozzák a tanárokat munkájuk elvégzésében. Ennek véget kell vetni
– fogalmazott a kérdéssel kapcsolatban Kelly Ayotte, New Hampshire kormányzója.
Borítókép: Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök (Fotó: AGIF via AFP)