Brüsszel a demokrácia elfojtására használja az uniós jogot

„Brüsszel politikai eszközként használja az uniós jogot az általa nem kedvelt jobboldali kormányok ellen” – véli ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász. Annak kapcsán beszélt erről lapunknak, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) még meg sem alakította kormányát, az Európai Bizottság máris a 7. cikkely szerinti eljárással fenyegetőzik, amit korábban Magyarország és Lengyelország esetében is alkalmazott. Thierry Breton uniós biztos korábban elismerte, hogy Brüsszel képes befolyásolni a tagállamok politikáját.

2025. 01. 17. 16:56
Ursula von der Leyen Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Brüsszel ismételten politikai nyomásgyakorlásra használja az uniós jog eszközeit” – vallja ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, aki szerint az Európai Bizottság Ausztria esetében is indokolatlanul fenyegeti a tagállamot a 7. cikkely szerinti eljárás megindításával.

A 7. cikkely szerinti eljárás célja eredetileg az Európai Unió alapértékeinek, így a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság védelme lenne. Azonban Brüsszel mára ezt az eszközt politikai fegyverként használja azok ellen a tagállamok ellen, amelyek nem illeszkednek a progresszív fősodorba

 – hangsúlyozta az alkotmányjogász.

A szakértő szerint a jelenlegi helyzet különösen aggályos, hiszen Ausztriában még meg sem alakult a kormány, csupán a koalíciós tárgyalások zajlanak. Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke csupán néhány napja kapott kormányalakítási megbízást.

Lomnici Zoltán szerint az eljárásnak politikai céljai vannak, mivel az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 7. cikke egyértelműen kimondja, hogy a tagállamokkal szemben csak akkor lehet ilyen eljárást indítani, ha az alapértékek súlyos és tartós megsértése áll fenn, vagy annak egyértelmű veszélye mutatkozik.

Ez a helyzet jelenleg egyáltalán nem áll fenn. Az FPÖ még nem kezdte meg a kormányzást, a döntéshozatali folyamatokba sem avatkozhattak be

– magyarázza Lomnici Zoltán, majd hozzátette: „Brüsszel tehát nem a jogállamiságot, hanem a politikai akaratát kívánja érvényesíteni. Ez a kommunista időket idéző koncepciós eljárás egyértelmű példája.”

A jogász szerint az eljárás célja egyértelmű: megbüntetni az osztrák választókat, amiért olyan pártot támogattak, amely nincs összhangban az uniós balliberális elittel. A politikai indítékot támasztja alá Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos korábbi kijelentése is, amelyben elismerte: Brüsszel képes irányítani és befolyásolni a tagállamokat. 

Lomnici Zoltán szerint ez a kijelentés világosan bizonyítja, hogy az uniós intézmények politikai nyomásgyakorlásra használják a jogot. A szakértő arra is emlékeztetett, hogy nem ez az első eset, amikor Brüsszel politikai célból indít 7. cikkely szerinti eljárást.

Magyarországot és Lengyelországot is hasonló módon vették célkeresztbe, amikor a konzervatív kormányok nem követték a balliberális uniós fősodort. Lengyelország esetében az eljárást azonnal megszüntették, amint liberális kormány került hatalomra, figyelmen kívül hagyva az azt követő alkotmányellenes lépéseket

 – emlékeztetett Lomnici Zoltán.

Az alkotmányjogász szerint az FPÖ elleni fenyegetés egyik oka az is, hogy a párt a Patrióták Európáért pártcsalád tagja, ami jelentős kihívás a balliberális uniós mainstreamnek. 

„Orbán Viktor és Robert Fico mellett Herbert Kickl is egy szuverenista politikai vezető lehet, aki szembemegy az EU központosító törekvéseivel. Ezért próbálják már a kormányalakítás előtt ellehetetleníteni” – vélekedett. 

Összegzésként az alkotmányjogász hangsúlyozta: 

Brüsszel most is bebizonyítja, hogy az uniós jogot nem az alapértékek védelmére, hanem politikai zsarolásra használja. A 7. cikkely szerinti eljárást eredetileg a demokrácia védelmére hozták létre, de ma már éppen a demokrácia elfojtásának eszközévé vált.

Az Osztrák Szabadságpárt elleni fenyegetés tehát nem a jogállamiság védelméről, hanem politikai leszámolásról szól, amelynek célja a szuverenista, jobboldali kormányok elleni fellépés az Európai Unióban.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.