„Brüsszel ismételten politikai nyomásgyakorlásra használja az uniós jog eszközeit” – vallja ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, aki szerint az Európai Bizottság Ausztria esetében is indokolatlanul fenyegeti a tagállamot a 7. cikkely szerinti eljárás megindításával.
A 7. cikkely szerinti eljárás célja eredetileg az Európai Unió alapértékeinek, így a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság védelme lenne. Azonban Brüsszel mára ezt az eszközt politikai fegyverként használja azok ellen a tagállamok ellen, amelyek nem illeszkednek a progresszív fősodorba
– hangsúlyozta az alkotmányjogász.
A szakértő szerint a jelenlegi helyzet különösen aggályos, hiszen Ausztriában még meg sem alakult a kormány, csupán a koalíciós tárgyalások zajlanak. Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke csupán néhány napja kapott kormányalakítási megbízást.
Lomnici Zoltán szerint az eljárásnak politikai céljai vannak, mivel az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 7. cikke egyértelműen kimondja, hogy a tagállamokkal szemben csak akkor lehet ilyen eljárást indítani, ha az alapértékek súlyos és tartós megsértése áll fenn, vagy annak egyértelmű veszélye mutatkozik.
Ez a helyzet jelenleg egyáltalán nem áll fenn. Az FPÖ még nem kezdte meg a kormányzást, a döntéshozatali folyamatokba sem avatkozhattak be
– magyarázza Lomnici Zoltán, majd hozzátette: „Brüsszel tehát nem a jogállamiságot, hanem a politikai akaratát kívánja érvényesíteni. Ez a kommunista időket idéző koncepciós eljárás egyértelmű példája.”
A jogász szerint az eljárás célja egyértelmű: megbüntetni az osztrák választókat, amiért olyan pártot támogattak, amely nincs összhangban az uniós balliberális elittel. A politikai indítékot támasztja alá Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos korábbi kijelentése is, amelyben elismerte: Brüsszel képes irányítani és befolyásolni a tagállamokat.