Charles Darwin sírját klímaaktivisták rongálták meg + videó

Az incidens a parlamenttel szemközt emelkedő Westminster-apátságban, az evolúció elméletét kidolgozó XIX. századi brit természettudós nyughelyén történt, ahol a fosszilis üzemanyagok használata ellen küzdő Just Stop Oil környezetvédő csoport két tagja narancssárga krétaport szórt a síremlékre.

Forrás: MTI2025. 01. 13. 20:33
A két aktivista a sír mellett.
Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 A csoport az akció után ismertetett nyilatkozatában közölte: 

aktivistái arra próbálták felhívni a figyelmet, hogy 2024 volt a legmelegebb év a hivatalos mérések kezdete óta. 

A Just Stop Oil hangsúlyozta közleményében, hogy a világ tavaly túllépte azt a 1,5 fokot, amelyet környezeti szakértők a globális felmelegedés felső tűréshatáraként korábban megjelöltek. 

Milliók kénytelenek elhagyni otthonaikat, Kalifornia lángokban áll, és az 1970-es évek óta a világ vadállományának kétharmada odaveszett

 – áll a gyakran radikális akciókhoz folyamodó szervezet hétfői nyilatkozatában. 

A Just Stop Oil szerint a két aktivista azért választotta Darwin síremlékét akciója célpontjául, mert a természettudós is

 forogna sírjában, ha tudná, hogy a világ a hatodik kihalási hullám kellős közepén jár.

A két elkövetőt, egy 66 éves és egy 77 éves nőt a rendőrség szándékos rongálás gyanújával a helyszínen őrizetbe vette. Az apátság szóvivője az incidens után közölte, hogy Darwin sírjának tisztítása megkezdődött, és nem valószínű, hogy a síremlék maradandó károsodást szenvedett volna. 

Az elmúlt hónapokban a Just Stop Oil több más felbecsülhetetlen értékű képzőművészeti alkotást és történelmi emléket is megpróbált megrongálni. 

Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galériában a csoport három tagja konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh két festményére. Az egyik megrongált alkotás a művész Napraforgók című festménye volt, ugyanaz, amelyre a szervezet azóta letöltendő börtönbüntetésre ítélt másik két tagja 2022 októberében konzerv paradicsomlevest öntött. 

Az alkotás, amelyet üveglap védett, mindkét akció során sértetlen maradt, de kerete megrongálódott, és helyreállítása tízezer fontba (csaknem ötmillió forintba) került. 

A szervezet tagjai tavaly júniusban narancssárga porral szennyezték be az ősi dél-angliai kultikus emlékhely, Stonehenge szikláit. Tavaly májusban az angol–brit alkotmányosság ősi jogforrása, a Magna Carta egyik példányának üvegfalú tárolóját akarta összetörni a szervezet két idős aktivistája vésővel és kalapáccsal a londoni brit nemzeti könyvtárban. 

A történelmi dokumentum nem sérült meg. A csoport két másik tagja 2023 novemberében a londoni Nemzeti Galériában Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának védőüvegét törte be több helyen.

Borítókép: A két aktivista a sír mellett (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.