Az Egyesült Államokban a fegyvertartás kérdése hosszú ideje heves viták tárgya. Az amerikaiak számára a fegyvertartás nem csupán önvédelem kérdése, hanem szimbolikus jelentőséggel is bír. A második alkotmánykiegészítés, amely kimondja, hogy „a nép joga a fegyvertartásra és fegyverviselésre sérthetetlen”, az ország alapító időszakából származik.
Akkoriban a fegyverek a szabadság, az önvédelem és a zsarnoksággal szembeni ellenállás eszközei voltak. Ez az eszmei örökség máig erősen él a társadalom egy részében.
Az amerikai fegyvertartási szabályok rendkívül megengedőek, több államban a fegyvervásárlás egyszerű és gyors folyamat. Gyakran elegendő egy egyszerű háttérellenőrzés, amely nem mindig elég alapos ahhoz, hogy kiszűrje azokat, akik potenciális veszélyt jelenthetnek a társadalomra. Ez a szabályok terén tapasztalható engedékenység jelentősen hozzájárul a fegyveres erőszak magas számához, különösen az iskolai lövöldözések esetében.
Az iskolai lövöldözések tragikus következményei jól példázzák a fegyvertartás szabályozásának hiányosságait. Az egyik legismertebb eset a 1999-es columbine-i mészárlás, amely során két diák tizenhárom embert ölt meg, mielőtt önkezükkel vetettek véget életüknek. Azóta több hasonló tragédia rázta meg az országot, például a 2012-es Sandy Hook-i vérengzés, amelyben húsz kisgyermek és hat felnőtt vesztette életét. Az ilyen események szinte mindennapossá váltak.
2025-ben már hét tömeges lövöldözés történt, amelyek összesen nyolc áldozatot követeltek, valamint harminchárman megsérültek.
A közelmúltban Luigi Mangione esete különösen nagy figyelmet kapott. Ahogy arról lapunk is beszámolt, ő az a 26 éves férfi, akit Brian Thompson, a UnitedHealthcare vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolnak. Mangionét december 9-én tartóztatták le egy pennsylvaniai McDonald’s étteremben, miután egy alkalmazott felismerte őt a nyilvánosságra hozott képek alapján. A letartóztatáskor a hatóságok egy 3D-nyomtatott fegyvert és hangtompítót, valamint hamis személyazonosító okmányokat találtak nála. Mangione ellen több vádat is emeltek, beleértve a gyilkosságot és a lőfegyverek jogellenes birtoklását.
Hogyan lehetne változást elérni?
A szakértők szerint a változás legnagyobb esélye a közvélemény lassú átalakulásában rejlik. Ha egyre több amerikai áll ki a szigorúbb szabályozás mellett, az nyomást gyakorolhat a politikusokra, hogy áthidalják a pártpolitikai különbségeket. Emellett a technológiai fejlődés, például a „smart gun” technológia, amely csak a tulajdonos számára teszi használhatóvá a fegyvert, szintén megoldást kínálhat.