Gazdasági szakértő: Magyarországnak soha nem szabadna csatlakoznia az euróövezethez

Azok a politikusok, akik az euró bevezetését szorgalmazzák, az európai bürokrácia kezébe akarják adni Magyarország szuverenitását.Az euróövezethez való csatlakozásnak semmilyen gazdasági előnye nincs – mondta lapunknak Philip Pilkington, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

2025. 01. 11. 21:25
Philip Pilkington. (Fotó: HírTv)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai szuverenitás feláldozásra kerülhet a közös valuta bevezetésével, az euró bevezetése pedig azt jelentené, hogy Magyarország gazdaságpolitikáját szinte minden szinten Brüsszel határozná meg – mondta Philip Pilkington a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. Kifejtette:

Maga az Európai Központi Bank korábbi vezetője, Mario Draghi is elismerte, hogy az eurót kritizáló közgazdászoknak igazuk volt, és hogy a közös valuta valójában egy euroföderalista politikai projekt, amelynek célja a hatalom Brüsszelbe központosítása. Brüsszel hajlandónak mutatkozott arra is, hogy a közös valutát arra használja fel, hogy megtámadja a neki nem tetsző kormányokat, ami azt jelenti, hogy a politikai szuverenitás feláldozódik a közös valuta bevezetésével.

Arra a kérdésre, hogy mikor lehet esedékes az euró bevezetése Magyarországon, a szakértő azt mondta:

Soha. Magyarországnak soha, de soha nem szabadna csatlakoznia az euróövezethez. Mario Draghi elismerte, hogy az eurózóna egy gazdasági projektnek álcázott politikai projekt. Azok a politikusok, akik az euró bevezetését szorgalmazzák, egyszerűen az európai bürokrácia kezébe akarják adni Magyarország szuverenitását. Tudom, hogy Magyar Péter utalt az euró bevezetésére, és fogalmam sincs, hogy tisztában van-e azzal, hogy mit tesz. Ezek a politikusok a magyarok elégedetlenségére játszanak a forint leértékelődése miatt. Pedig a forintleértékelés a helyes politika. Lehet, hogy drágábbá teszi a nyaralást, de fenntartja az ország versenyképességét és erős munkaerőpiaci lehetőséget biztosít a magyaroknak.

 

Philip Pilkington a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, aki makrogazdasági és geoökonómiai kérdésekkel foglalkozik. Az intézethez való csatlakozása előtt Philip befektetéskezelési területen dolgozott makrogazdasági stratégaként. Philip a Multipolarity podcast alapítója, valamint a The Reformation in Economics (Palgrave MacMillan, 2016) és a hamarosan megjelenő The Collapse of Global Liberalism című könyvek szerzője.

Görögország a legszegényebb ország Európában az euró bevezetése óta

Görögországban az euró bevezetése gazdasági válságot okozott, amely Európa legszegényebb országává tette a görög államot. 

Magyar Péter szilveszteri beszédében azt mondta, hogy Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa. Ez hazugság. Az Európai Unió legszegényebb országa Görögország. És Görögország azért a legszegényebb ország Európában, mert bevezette az eurót

– hangsúlyozta a Magyar Külügyi Intézet kutatója. 

Az euró lehetővé tette a görögök számára, hogy átmenetileg a lehetőségeik feletti életszínvonalon éljenek, hatalmas hitelekből, kölcsönökből. Amikor az adósság lejárt, a gazdaság összeomlott, és Görögország elvesztette teljes szuverenitását. Sajnos Görögország ma már turisztikai célpont. A magyarok még azért is járnak oda, mert olcsóbb, mint a Balaton. Akik az euróhoz való csatlakozást szorgalmazzák, Magyarországot is Görögországhoz hasonlóvá tennék

– figyelmeztetett a szakértő, aki szerint a magyarországi életszínvonal európai összehasonlításáról is beszélt.

A közgazdászok régóta tudják, hogy az országok relatív jólétének mérésére használt statisztikák részleteiket tekintve hibásak. Életem nagy részét magas jövedelmű országokban – Írországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban – töltöttem, Magyarország az első közepes jövedelmű ország, ahol valaha éltem. Magyarországon alacsonyabbak a fizetések – talán a fele a brit átlagnak –, de a költségek is sokkal alacsonyabbak. A bérleti díj Budapesten talán négyszer alacsonyabb, mint Londonban, az energiaszámlák pedig talán ötször alacsonyabbak. Tíz évvel ezelőtt szerintem, ha egy átlagos magyar Londonba ment volna dolgozni, akkor az életszínvonala emelkedett volna. Ma nem hiszem, hogy ez így van. Inkább egy kis lakásban találják majd magukat, rendkívül magas energiaszámlákkal, ahol azért küzdenek, hogy elég pénzt keressenek ahhoz, hogy ezt a szerény életmódot ki tudják fizetni ott.

Borítókép: Philip Pilkington. (Forrás: Hír TV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.