Gáztranzit: Ankara lehet az ukrán ellátás alternatívája az EU számára

Törökország diplomáciai offenzívát indított az Európai Unióval folytatott energiaügyi tárgyalások újraindítása érdekében. Ankara célja, hogy meghatározó szerepet töltsön be az európai gáztranzitban, különösen az ukrán tranzitmegállapodás megszűnését követően. Bár Ciprus továbbra is akadályozza a párbeszédet, Törökország kész kibővíteni a Déli Gázfolyosót és integrálni a mediterrán térség gázforrásait.

Forrás: Politico2025. 01. 26. 20:39
Recep Tayyip Erdogan török elnök
Recep Tayyip Erdogan török elnök Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ankara újraélesztené az Európai Unióval korábban megszakadt energiaügyi tárgyalásokat, hogy Európa egyik fő gázszállítójává váljon. Faruk Kaymakcı, Törökország EU-s nagykövete szerint a gáztranzit a két fél közötti kapcsolatok kiemelt területévé válhat, miközben Ankara politikai és kereskedelmi együttműködést is szorgalmaz a kelet-európai és közel-keleti konfliktusok kezelésében.

Gáztranzit útvonalak Európában.
Gáztranzit útvonalak Európában
(Fotó: Anadolu via AFP)

A tárgyalások újraindítása azért vált időszerűvé, mert az ukrán tranzitútvonal megszűnése után olyan EU-tagállamok, mint Magyarország és Szlovákia, alternatív gázforrásokat keresnek. 

A Déli Gázfolyosón keresztül évente 18 milliárd köbméter gáz érkezik, elsősorban Azerbajdzsánból – és ezt könnyen kibővíthetjük, összekapcsolva a mediterrán gázforrásokkal

– nyilatkozta Kaymakcı.

Ciprus az akadály, de Törökország a gáztranzit ügyében kész a párbeszédre

Az EU és Törökország közötti magas szintű energiaügyi egyeztetések 2019-ben szakadtak meg, amikor a ciprusi felségvizeken folytatott török gázkutatások diplomáciai vitát váltottak ki. A konfliktus azóta is akadályozza a párbeszéd újraindítását, bár Kaymakcı szerint csak Ciprus ellenzi az energiakooperációt.

Törökország az egyik fő energiaútvonal Európában. Az, hogy ezt kihasználják-e, az EU döntése

– hangsúlyozta a nagykövet. Bár Ciprus és Görögország saját erőforrásaik kiaknázására törekednek, a török vezetés úgy látja, hogy az EU tagállamainak többsége érdeklődik az energiaellátás diverzifikációja iránt.

Az ukrajnai tranzitútvonal leállásával a TurkStream vezeték jelentősége megnőtt, amely a Fekete-tenger alatt szállít orosz gázt Törökországba és tovább Európába. 

Kadri Tastan, a German Marshall Fund szakértője szerint a gázárak továbbra is problémát jelentenek az EU számára, ami Törökország pozícióját erősíti. Recep Tayyip Erdoğan célja, hogy az ország regionális energiaelosztó központtá váljon, összekapcsolva a szomszédos országok gázellátását saját tartalékaival.

Magyarország és Szlovákia aggódik az ellátás miatt

Az ukrán tranzitútvonal megszűnése különösen Magyarországot és Szlovákiát érinti hátrányosan. Magyarország már blokkolta az EU Oroszország elleni szankcióinak meghosszabbítását, miután Kijev nem engedélyezte az orosz gáz áthaladását. 

Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor kijelentette, hogy nem fogja támogatni a tranzitútvonal újbóli megnyitását, bár Azerbajdzsán gázának Ukrajnán keresztüli szállítását elképzelhetőnek tartja, amennyiben Moszkva nem profitál belőle.

Törökország tehát kulcsszereplővé válhat Európa energiaellátásában, miközben Ankara a Déli Gázfolyosó bővítésével és a mediterrán források integrálásával erősítené pozícióját. Az EU számára a török energiaútvonalak új lehetőségeket kínálhatnak, ám a ciprusi konfliktus továbbra is megoldásra vár.

Borítókép: Recep Tayyip Erdogan török elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.