Azbej Tristan az MTI-nek telefonon nyilatkozva hozzátette: az iroda feladata – a csádi regionális képviselethez hasonlóan – a helyi keresztények és más, válságba jutott közösségek segélyezése lesz, továbbá felügyeli a magyar emberek szolidaritását és érdekeit kifejező anyagi és tárgyi adományoknak a kijelölt célokra való felhasználását és célbajuttatását. Így továbbra is megvalósul a magyar kormány azon célkitűzése, hogy a bajba jutott emberek a migráció helyett a helyben maradást válasszák; az iroda megnyitásának pedig az az előzménye, hogy a Hungary Helps program 2017-ban a Közel-Keleten, az Iszlám Állam terrorszervezet által üldözött jazidi keresztény kisebbségnek nyújtott humanitárius segéllyel indult – tette hozzá.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy pénteken kétoldalú tárgyalásokat folytatott a közel-keleti helyzetről Pietro Parolin bíborossal, a Szentszék államtitkárával és Pierbattista Pizzaballa jeruzsálemi latin pátriárkával.
A két egyházi vezető ezután a díszvendégként megjelent Azbej Tristan és több mint ötezer fő jelenlétében szentelte fel a Mi urunk megkeresztelkedésének kegyhelye nevű új templomot. Ennek felépítését a jordán és a magyar kormány együtt fedezte, amelyben a magyar adomány értéke 700 ezer euró (289 millió forint) volt. A modern közel-keleti stílusú, római katolikus rítusú kegytemplom Jézus Krisztus megkeresztelésének helyszínén, a Jordán folyótól 30 méterre, a Holt-tengertől 9 kilométerre, a jordániai fővárostól pedig mintegy fél óra járásra épült fel.
Létrehozásának egyik célja az, hogy a világ minden tájáról a térségbe érkező keresztények egyik zarándokhelyévé váljon, és a templomban egy Szent István királyt ábrázoló mozaik és egy emléktábla is megemlékezik az építésére juttatott magyar adományról – emelte ki Azbej Tristan.
Az államtitkár elmondta, hogy a jeruzsálemi latin patriarkátus legmagasabb kitüntetését vehette át Magyarország nevében, amivel a jelenlévők hálás köszönetüket fejezték ki a magyar embereknek az anyagi segítségért. Pizzaballa érsek ezenkívül külön köszönetét fejezte ki Magyarországnak azért a segítségért is, amelyet a gázai övezeti fegyveres konfliktus kitörése óta az egyházon keresztül nyújt az ott és a tágabb térségben élő keresztényeknek, valamint a libanoni népnek.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a templomszentelés kapcsán közösségi oldalán is megosztotta gondolatait. Bejegyzésében kiemelte, hogy a Jordán folyó partján, a kereszténység egyik legfontosabb szent helyén felszentelt templom a keresztelkedés helyszínén épült, és Magyarország jelentős hozzájárulásának köszönhetően egy Szent Istvánt ábrázoló mozaik is helyet kapott az épületben.
A miniszter hangsúlyozta, hogy ezeréves keresztény államisággal rendelkező nemzetként Magyarország felelősséget érez a világ keresztény közösségeiért, különösen a Közel-Keleten, ahol háborúk és üldöztetések miatt sok ezer keresztény élete kerül nap mint nap veszélybe.
Borítókép: Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára (Fotó: MTI/Soós Lajos)