A jávorszarvas alatt beszakadt a jég, mintegy 60 méterre a parttól az Abanakee-tó partjától – tájékoztatott közleményben New York állam környezetvédelmi minisztériuma.
Nem létezik képzési kézikönyv arra, hogyan kell a jávorszarvasokat megmenteni a jég fogságából
– mondta a környezetvédelmi rendőrség munkatársa, Robert Higgins hadnagy az eseményt felidéző videós nyilatkozatban.
Higgins egy járókelő riasztása után érkezett a tóhoz, aki látta, hogy a jávorszarvas alatt beszakadt a jég – írta a New York Post. Higgins erősítést kért, ami után két erdőőr is segített neki a mentésben.
A jávorszarvasok ilyen helyzetben elpusztulhatnak a hipotermiától, vagyis a kihűléstől és nem tudnak könnyen felmászni a jégre, ha egyszer már beestek a vízbe. A jégről való mentés azért veszélyes, mert a mentők alatt is beszakadhat a jég.
A jégről mentési képzésünket használva biztonságosan ki tudtunk jutni
– mondta Evan Nahor erdész.
A szarvast megmentő csapat tagjai először speciális ruhát vettek fel, ami melegen tartja őket, ha a vízbe esnének. Ezután egy hosszú fémrúd segítségével megvizsgálták a jég vastagságát, amely körülbelül két és fél és tíz centiméter között változott. Biztonsági köteleket is vittek magukkal, hogy ha valaki beleesik a tóba, a többiek ki tudják húzni.
A tavon átvezető ösvényen navigáltak, a legvastagabb utat követve a jégen a jávorszarvashoz anélkül, hogy a jeget megtörték volna, és szánkókon térdeltek, hogy elosszák a súlyukat.
Az erdőőrök a szánkókra terelték a jávorszarvast, és arra ösztönözték a közel 500 kilós állatot, hogy ússzon magasabbra.
Ezek után láncfűrésszel vágták el azokat a jégszakaszokat, amelyek összekötötték azt a területet, ahol a jávorszarvas áttört egy vastagabb jégszakaszt, miközben Higgins a jégtömböket a csatorna alá tolta, hogy eltüntesse őket az útból. A szakemberek azt remélték, hogy a jávorszarvas elúszik a jégben vágott csatornán, és kimászik.
Egy jávorszarvasbika körülbelül 450 kilogramm súlyú lehet, így nem sok esély volt arra, hogy biztonságosan ki tudják húzni.
A terelés maradt az egyetlen megoldás. A jávorszarvas nem úszott a vastag jég felé, ezért megpróbálták lefelé terelni az általuk vágott csatornán.
Amint mögé kerültünk, el tudtuk irányítani
– mondta Matt Savarie, a másik erdész. Az óriási jávorszarvas gyorsan kimászott a jégre, de a hideg és a folyamatos vízben taposás, ami mintegy két órán át tartott, megviselte.
Nagyon fáradt volt. Remegett. Nem sok energiája maradt
– mondta Higgins, hozzátéve, nem tudták, hogy az állat képes lesz-e felállni vagy sem, de végül a jávorszarvas negyedóra múlva talpra állt.
Elképesztő látvány volt látni, ahogy az a hatalmas jávorszarvas felállt előttünk, majd besétált az erdőbe
– mondta a férfi.
New Yorkban tucatnyi jávorszarvas pusztul el évente, mert elütik őket az autók – közölte a New York Állami Környezetvédelmi Minisztérium. Az egész Egyesült Államokban ezek az állatok az ember által okozott élőhelyvesztés és az ember okozta klímaváltozás miatt kihívásokkal néznek szembe, amely meleg nyarakhoz és kullancsfertőzéshez vezetett, ami miatt elveszíthetik bundájukat.