Katasztrófák sora – a harmadik legdrágább éve volt a biztosítóknak 2024

A jelenleg is tomboló kaliforniai erdőtűz mellett a természeti katasztrófák 2024-ben is világszerte hatalmas pusztítást végeztek. A világ legnagyobb viszontbiztosítója, a Munich Re szerint a veszteségek összesen 320 milliárd dollárt tettek ki, lényegesen többet, mint az előző évben.

Forrás: Tagesschau2025. 01. 09. 18:03
Tűzoltók egy háztetőn dolgoznak a Mamoudzou-i Kavani kerületben, Mayotte francia Indiai-óceáni területén 2024. december 19-én, miután a Chido ciklon áthaladt a szigetcsoporton
Tűzoltók egy háztetőn dolgoznak a Mamoudzou-i Kavani kerületben, Mayotte francia Indiai-óceáni területén 2024. december 19-én, miután a Chido ciklon áthaladt a szigetcsoporton Fotó: Ludovic Marin Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt évben ismét számos természeti katasztrófa, hurrikán, vihar, heves esőzés, tűzvész és földrengés történt. Valójában 2024 volt az egyik legköltségesebb év, amióta a Munich Re, a világ egyik legnagyobb viszontbiztosítója elemzi adatait, írja a Tagesschau.

A Noto-félszigeti földrengés, Japánban
A Noto-félszigeti földrengés Japánban (Fotó: The Yomiuri Shimbun/AFP)

A müncheni székhelyű viszontbiztosító a földrengések mellett a klímaváltozást okolja a fejleményért, a hőmérséklet emelkedése hurrikánokat, heves zivatarokat és árvizeket eredményez. A Munich Re szerint a klímaváltozás egyértelműen megmutatja magát.

Thomas Blunck, a csoport igazgatótanácsának tagja szerint a rekordhőhullámok következményei pusztítóak. A csoport évtizedek óta rögzíti és közzéteszi a megfelelő adatokat és egyenlegeket. Korábban a vállalat arról beszélt, hogy nagy valószínűséggel a klímaváltozás szerepet játszik ebben.

Ma már ebben egyre biztosabbak. Tobias Grimm, a cégcsoport vezető klimatológusa szerint az éghajlatváltozás már nem valami elvont dolog, hanem nagyon is itt van.

A korábbi éveknél nagyobb veszteségek

A biztosító a természeti katasztrófák tavalyi veszteségeit világszerte összesen 320 milliárd dollárra teszi. Ez 52 milliárd dollárral több, mint az előző évben, és 84 milliárd dollárral több, mint az elmúlt tíz év átlaga. 1980 óta csak két év volt ennél drágább. A tavalyi veszteségeknek kevesebb mint a felét, összesen mintegy 140 milliárd dollárt biztosították.

Észak-Amerika régióit különösen súlyosan érintették a természeti katasztrófák, ott összesen 190 milliárd dolláros kárt okoztak. Hurrikánok, heves zivatarok, tüzek és árvizek egész régiókat pusztítottak el.

A Helene nyomán a Milton vihar is hurrikánként csapott le Floridára
A Helene nyomán a Milton vihar is hurrikánként csapott le Floridára (Fotó: AFP)

Az Egyesült Államokat érte a két legnagyobb károkat okozó természeti katasztrófa is, a Helene és a Milton hurrikán.

Nemcsak a nagy szél okozta a pusztítást, hanem a heves időjárási eseményeket kísérő villámárvizek és szökőárak is. Csak a Helene 56 milliárd dollárnyi kárt okozott. A Milton hurrikán nem sokkal később elérte Floridát. Itt a kár összesen 38 milliárd dollárra rúgott.

Florida a Milton hurrikán után
Florida a Milton hurrikán után (Fotó: AFP)

A Munich Re vezető klimatológusa, Tobias Grimm úgy véli, hogy ez a két esemény az éghajlatváltozás következményeit bizonyítja. Mindkét hurrikán súlyosabb volt, mint egy feltételezett, éghajlatváltozás nélküli világban.

Grimm szerint a Helene hurrikán során több mint tíz százalékkal több csapadék hullott. Az óceánokban rendkívül magas a vízhőmérséklet, ami azt jelenti, hogy több víz tud elpárologni, így több energia áll rendelkezésre. Ez aztán nagyobb mennyiségű csapadékban csapódik le. Az időjárás gépezete így egy sebességgel feljebb kapcsol.

Már Európa is érintett

A biztosító 31 milliárd dollárra becsüli az európai természeti katasztrófák okozta veszteségeket. Ezek közé tartozik a Valencia környéki súlyos árvíz Spanyolországban, valamint Németországban és a szomszédos országokban, de a világ többi részéhez képest a kontinens viszonylag könnyen megúszta a múlt évet, a természeti katasztrófák által okozott összes veszteségnek mindössze tíz százalékát.

Spanyol polgárőrök 2024. november 5-én folytatják a pusztító áradások áldozatainak felkutatását El Palmarban, az Albufera Nemzeti Parkban, Valencia régiójában
Spanyol polgárőrök 2024. november 5-én folytatják a pusztító áradások áldozatainak felkutatását El Palmarban, az Albufera Nemzeti Parkban, Valencia régiójában (Fotó: AFP/Jose Jordan)

Grimm azonban arra figyelmeztet, hogy Európát ugyanúgy érinti az éghajlatváltozás. Ezt mutatják azok a tanulmányok is, amelyek szerint az éghajlatváltozás ma már különösen az árvízi eseményekben játszik jelentős szerepet.

Felhívás a politikusok és a társadalom felé

Thomas Blunck, a müncheni biztosító vezérigazgatója felszólítja az országokat, hogy készüljenek fel jobban a súlyosabb időjárási katasztrófákra, például megfelelő árvízvédelemmel. A viszontbiztosító arra számít, hogy a természeti katasztrófákból származó veszteségek a következő években tovább nőnek, bár a jelek szerint a világméretű korai figyelmeztető és mentési rendszerek egyre jobban működnek.

Tavaly 11 000 ember vesztette életét természeti katasztrófák következtében.

Borítókép: Tűzoltók egy háztetőn dolgoznak a Mamoudzou-i Kavani kerületben, Mayotte francia indiai-óceáni területén 2024. december 19-én, miután a Chido ciklon áthaladt a szigetcsoporton (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.