A klímaváltozás legsúlyosabb évei közé írta be magát 2024

2024 az éghajlatváltozás történetének egyik legmeghatározóbb éveként vonul be a történelembe. Az év során nemcsak az ember okozta klímaváltozás ütközött ki minden eddiginél drámaibb módon, hanem új rekordokat döntött a hőmérséklet, a tengerszint-emelkedés és a jégveszteség is. A természeti katasztrófák sorozata mellett azonban reményt adhatnak a nemzetközi összefogás és a klímavédelem terén elért előrelépések.

2024. 12. 09. 8:37
Jegesmedve az Axel Heiberg szigeten.
Jegesmedve az Axel Heiberg szigeten. Fotó: robertharding via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év legmegdöbbentőbb híre a klímaváltozás kapcsán, hogy 2024 lett az első év, amely globálisan átlépte az 1,5°C-os felmelegedési határt az iparosodás előtti szinthez képest. Ez a mérföldkő az ENSZ klímaegyezményének (Párizsi egyezmény) 1,5°C-os célkitűzését érinti, amely a hosszú távú globális felmelegedés korlátozását tűzte ki. 

Egy férfi utat talál egy elárasztott utcán az özönvízszerű esőzés után Tripoliban 2024. december 5-én. 2024-ben a világ minden táján szélsőséges időjárási jelenségek és katasztrófák jelezték a klímaváltozás pusztító hatásait.
Egy férfi utat talál egy elárasztott utcán az özönvízszerű esőzés után Tripoliban 2024. december 5-én. 2024-ben a világ minden táján szélsőséges időjárási jelenségek és katasztrófák jelezték a klímaváltozás pusztító hatásait Fotó: AFP

Bár az éves átlépés még nem jelenti a cél hivatalos megszegését – hiszen az több évtizedes trendek figyelembevételével értelmezendő –, ez riasztó figyelmeztetés a döntéshozók számára.

A rekordhőmérsékletek kialakulásában nagy szerepe volt a 2023-ban indult erős El Nino-jelenségnek, amely a trópusi Csendes-óceán vizének melegedésével a hőmérséklet további emelkedését okozta. A hőmérséklet emelkedése azonban az El Nino enyhülése után is fennmaradt, jelezve, hogy a globális felmelegedést elsősorban az emberi tevékenység okozza. 

A fosszilis tüzelőanyagok égetése és az üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is domináns tényezők.

A klímaváltozás előjelei: szélsőséges időjárás és természeti katasztrófák

2024-ben a világ minden táján szélsőséges időjárási jelenségek és katasztrófák jelezték a klímaváltozás pusztító hatásait. Az év egyik legpusztítóbb eseménye a Beryl hurrikán volt, amely júniusban csapott le az Atlanti-óceán térségére. A hurrikán minden idők legkorábbi 5-ös kategóriájú vihara lett, és szélsőséges sebességgel erősödött. 

Az óceánfelszín azon rendkívül magas hőmérsékletei, amelyek hozzájárultak a Beryl hurrikán kialakulásához, az emberi tevékenység okozta klímaváltozás miatt 100–400-szor valószínűbbé váltak, mint természetes körülmények között lennének. 

A hurrikán 165 mérföld/órás szélsebességével hatalmas károkat okozott a Karib-térségben és az Egyesült Államok partvidékén, több mint 60 halálos áldozatot és 6 milliárd dolláros kárt hagyva maga után.

Dél-Amerika különösen súlyos árat fizetett a klímaváltozásért. Brazíliában a szárazság és az extrém hőhullámok hatására több mint kétmillió hektárnyi területet emésztettek fel az erdőtüzek

Az Amazonas és a Pantanal régiók erdőinek pusztulása nemcsak a helyi ökoszisztémákra, hanem a bolygó szén-dioxid-egyensúlyára is katasztrofális hatással volt. A levegőminőség romlása miatt emberek milliói szenvedtek légzőszervi betegségektől, például asztmától és tüdőgyulladástól.

Az Antarktisz a klímaváltozás egy kevésbé ismert, de drámai hatását mutatta: a növényi borítás több mint tízszeresére nőtt az elmúlt évtizedekben

Az 1986-ban még alig 1 km²-es zöldterület mára 12 km²-re nőtt, ami azt mutatja, hogy a felmelegedés a világ legérintetlenebb területeit is elérte. Az új vegetáció ugyan reménykeltő, de az invazív fajok megjelenése és az ökológiai egyensúly megbomlása komoly veszélyt jelent az Antarktisz törékeny ökoszisztémájára.

Nemzetközi válaszok: COP29

Az év egyik legjelentősebb klímapolitikai eseménye a COP29 klímakonferencia volt, amelyet Azerbajdzsánban, Bakuban tartottak. A részt vevő 200 ország egy ambiciózus finanszírozási csomagról állapodott meg, amely 2035-ig évi 300 milliárd dollárra növeli a fejlődő országok klímavédelmi támogatását. 

Emellett fontos előrelépések történtek a karbonpiac szabályozásában és az átláthatóság terén.

Simon Stiell, az ENSZ Klímaváltozási Bizottságának vezetője szerint az új finanszírozási célkitűzések egyfajta biztosításként szolgálnak az emberiség számára a klímaválság ellen. Ugyanakkor Stiell figyelmeztetett: 

Az ígéretek csak akkor érnek valamit, ha betartják őket.

A jövő kilátásai

A 2024-es év tanulságai világosan mutatják, hogy a klímaváltozás nem csak a jövő problémája – már most is globális válságot okoz. Bár az El Nino enyhülése 2025-re átmeneti hőmérséklet-csökkenést hozhat, a hosszú távú trendek egyértelműek: 

a fosszilis energiaforrások használatának drasztikus visszaszorítása nélkül a szélsőséges időjárási jelenségek és azok pusztító hatásai tovább súlyosbodnak.

A COP29 eredményei reménykeltőek, de a gyakorlatban történő megvalósításuk még hatalmas erőfeszítéseket igényel. Ahogy Simon Stiell fogalmazott: 

A Párizsi egyezmény az emberiség mentőöve – más nincs.

Borítókép: Jegesmedve az Axel Heiberg szigeten (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.