Ezt a világpolitikai helyzetet nehezíti továbbá az Európai Unió szankcióinak tömkelege, valamint az ukrán gáztranzit leállítása is. Szijjártó Péter szerb kollégájával egyeztetett telefonon Magyarország és Szerbia energiaügyi biztonságával kapcsolatban. Posztjában így fogalmazott:
Az elmúlt évek – sokszor politika generálta – energiaválságai rámutattak, hogy az ásványkincsekben, energiahordozókban nem bővelkedő országoknak szoros együttműködésre van szükségük ahhoz, hogy az energiaellátásuk biztonságát garantálni tudják.
A világpolitika egyes szereplői szankcióikkal, korlátozásaikkal komoly nehézségeket tudnak okozni és döntéseik során jól láthatóan még szövetségeseikre sincsenek tekintettel.
Ez a helyzet megnöveli a szomszédokkal való energia-együttműködés jelentőségét. Hazánk számára Szerbia stratégiai fontosságú partner, Szerbia nélkül nincs magyar energiabiztonság és ez fordítva is igaz.
Az elmúlt hetek tanulságait levonva ma telefonos megbeszélésünk során abban állapodtunk meg Dubravka Dedovics szerb energiaügyi miniszterrel, hogy felgyorsítjuk közös energetikai-energiabiztonsági beruházásainkat, így a két ország hálózatait összekötő újabb villamosenergia-kapcsolat létrehozását és az első közös kőolajvezeték építését.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: AFP)