A soros magyar EU-elnökség 2024-es időszaka számos izgalmas kérdést vetett fel, amelyek nemcsak a politikai döntéshozatal, hanem a diplomáciai háttérmunka szempontjából is figyelmet érdemelnek. E témák körüljárására került sor a konferencia negyedik kerekasztal-beszélgetésén, amely az EU-elnökség a kulisszák mögött címet viselte.
Az eseményen szakértők osztották meg gondolataikat és tapasztalataikat: Sztáray Péter biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkár, Bolya Boglárka miniszteri biztos, Molnár Balázs Európa-politikáért felelős helyettes államtitkár, valamint Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője.
A beszélgetés lehetőséget adott arra, hogy a hallgatóság mélyebb betekintést nyerjen az elnökségi időszak szervezési, stratégiai és kommunikációs kihívásaiba, valamint a háttérben zajló összetett munkába.
Sztáray Péter a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb eredményének tekinti, hogy a szomszédos térség csatlakozási folyamata visszakerült a napirendre.
A Nyugat-Balkán uniós perspektíváit meg kell erősíteni akkor is, ha az utóbbi években Moldávia és Ukrajna EU-tagságának lehetősége került a figyelem középpontjába
– figyelmeztetett Sztáray Péter.
Az államtitkár szerint a balkáni integrációt azért sem szabad elengedni, mert Kijev uniós integrációja hosszú folyamat és komoly kihívás az EU előtt.
Molnár Balázs, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának Európa-politikáért felelős helyettes államtitkára az európai versenyképességi megállapodásról szóló budapesti nyilatkozatot emelte ki az elmúlt hónapok eredményei közül. Molnár Balázs sikerként említette a schengeni övezet bővítését, amelybe – tette hozzá – mind Magyarország, mind Románia komoly munkát fektetett.
Európa-szerte milliók dolgoznak a lakóhelyüktől messze, más tagállamokban, ezért a szabad mozgás az ott élők egyik legfontosabb elvárása, amelyet mindenütt teljes mértékben érvényesíteni kell
– hangsúlyozta.
– A schengeni övezet bővítése a magyar kormány és az Európai Bizottság közös sikere – hangsúlyozta a bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Zupkó Gábor elismerően szólt arról, hogy a magyar EU-elnökség hónapjai alatt Brüsszelben csaknem ezerkétszáz munkacsoportülés, Budapesten mintegy százhatvan informális ülés volt.
Az Európai Bizottság az események szervezéséből is kivette részét, és bár az üzemi szinten dolgozó szakemberek a külső szemlélő számára láthatatlanok maradtak, a munkájuk eredményességét épp ez mutatja a legjobban
– tette hozzá.
Bólya Boglárka, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa kifejtette, hogy az EU-elnökséget hosszas előkészítés vezette be, az alapozó munkák már 2022-ben elkezdődtek.
A tapasztalatok alapos elemzése és felkészült stáb nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy a féléves időszak Magyarország érdekeinek megfelelően sikerrel záruljon
– mondta Bólya Boglárka, aki szerint az elmúlt hat hónap során Magyarország jelentős politikai tőkét halmozott föl, és ez segíthet az uniós elnökséget követően is az érdekérvényesítésben.
Borítókép: Sztáray Péter biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkár, Bolya Boglárka miniszteri biztos, Molnár Balázs Európa-politikáért felelős helyettes államtitkár, valamint Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője (Fotó: Kurucz Árpád)