Jean-Marie Le Pen élete során folyamatos viták kereszttüzében állt, és úgy tűnik, hogy halála után is szélsőséges érzelmeket vált ki. Egyesek a francia nemzeti identitás védelmezőjének tartották, míg mások a szélsőjobboldali politika szimbólumát látták benne. A temetői vandalizmus újabb jele annak, hogy politikai öröksége továbbra is erősen megosztja Franciaországot.

Fotó: AFP
Megsemmisült a sírkövét díszítő kereszt
Január 31-én reggel a helyi önkormányzat rendőrei fedezték fel, hogy Jean-Marie Le Pen sírja súlyosan megrongálódott. A sírkő tetején álló keresztet és a sírfelirat egy részét ismeretlen elkövetők szétzúzták. A rendőrségi jelentések szerint a sírt egy nehéz tárggyal, valószínűleg egy kalapáccsal támadták meg, de a sírkamrát nem nyitották fel.
A hatóságok azonnal vizsgálatot indítottak az ügyben, amelyet a helyi csendőrség vezet. Egyelőre nem világos, hogy politikai indíttatású támadásról van-e szó, de a rongálás nagy visszhangot váltott ki a francia közéletben.
A család és a jobboldali politikusok felháborodtak
Jean-Marie Le Pen unokája, Marion Maréchal dühös üzenetben reagált a történtekre:
„A mi válaszunk az lesz, hogy még eltökéltebben harcolunk. Az elszántságunk felér az elkövetők aljasságával.”
Le Pen idősebb lánya, Marie-Caroline Le Pen szintén megrázónak nevezte a sírrongálást:
„Nincsenek szavak azokra, akik a halottakat támadják. Az ilyen emberek az élőkkel is képesek megtenni a legrosszabbat.”
A Nemzeti Tömörülés elnöke, Jordan Bardella is elítélte a támadást, amely szerinte azt bizonyítja, hogy egyesek sem az élőket, sem a holtakat nem tisztelik. A párt vezető politikusai közül Jean-Philippe Tanguy úgy fogalmazott: „Ez a vandalizmus semmilyen módon nem fogja befolyásolni a párt politikáját.”
Jean-Marie Le Pen megosztó öröksége
Jean-Marie Le Pen 96 éves korában hunyt el, temetésére január 11-én került sor a Morbihan megyei La Trinité-sur-Mer-ben, ahol gyermekkorát töltötte. A sírkövön csak a keresztneve és az évek szerepelnek, saját kívánsága szerint.
Le Pen alakja rendkívül megosztó volt Franciaországban. A Nemzeti Front (ma Nemzeti Tömörülés) alapítójaként a bevándorlásellenes politikájáról és ellentmondásos kijelentéseiről vált ismertté. Halálhíre után Párizs belvárosában sokan ünnepeltek, míg támogatói gyászolták a politikust.