– A Dnyeszter jobb partja villanyáram-szükségletének nagyjából csak a felét képes fedezni saját forrásokból, a fennmaradó részt pedig importból, főként Romániából szerzi be
– mondta az elnök a legfelső biztonsági tanács ülését követően, amelyen az országot sújtó energiaválságot vitatták meg.
Sandu takarékosságra szólította az ország lakóit, hogy elejét vegyék ezzel a nagyobb áramkimaradásoknak és az energiaárak növekedésének, minthogy a Romániából importált áram több mint kétszer annyiba kerül, mint amit a Moldovát is ellátó Dnyeszter melléki erőmű termelt.
– Minél többet takarékoskodunk a villannyal, annál jobbak lesznek az energiaárak
– hangoztatta.
A Moldovába irányuló gázszállítások január elsejével szakadtak meg, miután a kijevi vezetés nem engedélyezte tovább az orosz gáz tranzitját területén keresztül, Chisinau pedig nem volt hajlandó rendezni a Gazprom felé fennálló, általa vitatott mértékű tartozását. A Gazprom hétszázkilencmillió dolláros tartozás kifizetését követeli az Európa-barát chisinaui kormánytól, amely azt állítja, hogy a fennmaradó tartozásának összege csupán mintegy kilencmillió dollár.
A Dnyeszter-melléknek, Moldovától eltérően, nincs más gázszállítási útvonala.
A helyi hatóságok szükségállapotot rendeltek el. A Dnyeszter folyó bal partján, szakadár területen található moldovai állami villanyerőművet gáz helyett átállították szénüzeműre, de tartalékai csak január végéig, legfeljebb február közepéig elegendőek. A takarékosság érdekében leállították a fogyasztók gázellátását és a központi fűtést, szüneteltetik a lakóépületek melegvíz-ellátását, és az áramot rotációs alapon szolgáltatják.
Borítókép: Maia Sandu moldovai elnök (Fotó: AFP)