Ararat Mirzojan külügyminiszter kiemelte az Örményország és az EU között gyorsan fejlődő kapcsolatokat, jelezve, hogy együttműködésük pozitív irányt vesz, írta az Armenia News.
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök azonban egyértelművé tette, hogy ez a kezdeményezés nem teszi Örményországot automatikusan EU-taggá. A végső döntést csak egy nemzeti népszavazás véglegesítheti.
Lapunk korábban írt arról, hogy Örményország kapcsolatai Oroszországgal, régi szövetségesével egyre feszültebbé váltak, miután Azerbajdzsán katonai hadjáratot indított a karabahi régió elfoglalására, véget vetve az örmény etnikai szeparatista uralom három évtizedének.
Jereván élesen bírálta az orosz békefenntartókat, amiért nem tudták megállítani Azerbajdzsán katonai előrenyomulását Hegyi-Karabahban. Moszkva azonban elutasította a vádakat, arra hivatkozva, hogy csapatai nem rendelkeztek a szükséges felhatalmazással a beavatkozáshoz.
A helyzet feszültséget keltett a hagyományosan szövetséges Oroszország és Örményország között, különösen annak fényében, hogy Moszkvának katonai bázisa is van Örményország területén. Az örmény vezetés nyilvánosan kérdőjelezi meg Oroszországot, és az orosz–örmény kapcsolatokban is repedések keletkeztek. 2024. júniusban Jereván bejelentette azon szándékát, hogy kilép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből, a hat volt szovjet államból álló, orosz vezetésű biztonsági szövetségből. A Kremlt korábban feldühítették Pasinján azon erőfeszítései, hogy elmélyítse Örményország kapcsolatait a Nyugattal.