Jean-Marie Le Pen halála mély nyomot hagyott a francia közéletben. A politikus, aki 1972-ben alapította meg a Nemzeti Frontot – ma Nemzeti Tömörülés –, hosszú és ellentmondásokkal teli pályafutásával Franciaország egyik meghatározó alakja volt. Halálhírére számos politikus reagált, kiemelve érdemeit és az általa képviselt eszméket.
Eric Zemmour, a francia jobboldali politikus és közíró a következőképpen emlékezett meg róla:
A botrányokon és vitákon túl, amit az utókor megőriz belőle, az az, hogy az elsők között figyelmeztette Franciaországot a rá leselkedő fenyegetésekre. Egy olyan ember víziója és bátorsága marad meg, aki egy olyan korszakban mutatott példát, amikor a bátor emberek nem voltak túl gyakoriak.
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés jelenlegi elnöke szintén részvétét fejezte ki, méltatva Le Pen évtizedes munkásságát:
A francia hadsereg egyenruhájában harcolt Indokínában és Algériában, a nép szószólójaként a Nemzetgyűlésben és az Európai Parlamentben. Mindig Franciaországot szolgálta, védte annak identitását és szuverenitását.
Sébastien Chenu, a Nemzeti Tömörülés alelnöke így búcsúzott a közösségi médiában:
Jean-Marie Le Pen halálával egy hatalmas hazafit, egy vízionáriust és a bátorság megtestesítőjét veszítettük el. Egy hatalmas műveltségű embert, aki milliók reményét hordozta. Szerette Franciaországot, és immár belépett annak történelmébe.
Jean-Marie Le Pen „a szélsőjobboldal történelmi alakja” volt, akinek „a hazánk közéletében közel hetven éven át betöltött szerepét most már a történelemnek kell megítélnie” – írta közleményében a francia elnöki hivatal. Emmanuel Macron köztársasági elnök részvétét fejezi ki családjának és barátainak – tette hozzá az elnökség.
Borítókép: Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front alapítója és volt elnöke (Fotó: AFP)