Svédország farkasvadászatba kezd, hogy felére csökkentse a veszélyeztetett állatállományt

A skandináv országban öt teljes családot, összesen harminc farkast lőhetnek ki, a környezetvédők tiltakoznak.

Forrás: The Guardian2025. 01. 01. 11:19
Négy fiatal farkas az erdőben
Négy fiatal farkas az erdőben Fotó: Armin Weigel Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön kezdődik a svédországi farkasvadászat, a cél a veszélyeztetett ragadozópopuláció felére csökkentése – írta a The Guardian.

A svéd kormány zöld jelzést adott öt teljes farkascsalád, összesen harminc farkas leölésére. A berni egyezmény értelmében a védett fajok populációja nem csökkenhet a fenntartható szint alá.

Lars Bjork, egy 59 éves vadász, aki a Svéd Vadászszövetségnél dolgozik ragadozókkal kapcsolatos ügyekben
Lars Bjork, egy 59 éves vadász, aki a Svéd Vadászszövetségnél dolgozik ragadozókkal kapcsolatos ügyekben (Fotó: AFP/Jonathan Nackstrand)

Svédország farkaspopulációja 2022-23-ban közel húsz százalékkal csökkent, jelenleg 375 egyedet tartanak nyilván. A csökkenés a fokozott vadászati nyomásnak köszönhető, és a kormány az év elején bejelentette, hogy felére kívánja csökkenteni az állományt, és a jelenlegi 300 helyett 170 farkas lesz a természetvédelmi helyzet új, minimális szintje.

Az ellenzők szerint ez veszélyezteti a farkaspopulációt, amely történelmileg – részben a túlvadászat miatt – törékeny. Svédországban 1966-tól 1983-ig nem volt szaporodó farkaspopuláció, és a faj a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listáján veszélyeztetettként szerepel az országban.

A tervek egy szélesebb körű tendencia részét képezik: az EU lazítani kívánja a farkasok üldözésére vonatkozó szabályokat, lehetővé téve az országok számára, hogy növeljék a leölhető egyedek számát. Az Európai Bizottság fontolgatja az élőhelyekről szóló irányelv felülvizsgálatát tekintettel arra, hogy a farkasok száma megnőtt, különösen Skandinávia és Közép-Európa alpesi és erdős területein.

A gazdák szerint a megnövekedett populáció veszélyt jelent a haszonállatokra, például a juhokra.

Egy fiatal farkas
Egy fiatal farkas (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP Armin Weigel) 

Az európai vadon élő állatok, valamint növények, továbbá a természetes élőhelyek védelméről szóló berni egyezmény tagjai megszavazták, hogy a farkasok státusát szigorúan védett fajról védett fajra változtatják. Ez a változás 2025. március 7-én lép hatályba, és megkönnyíti az EU számára az élőhelyvédelmi irányelv módosítását, hogy több farkas kilövését tegye lehetővé.

A környezetvédők azonban azt mondják, hogy ahelyett, hogy megváltoztatnák a farkasok kiirtását lehetővé tevő törvényeket, a gazdák elektromos kerítéssel megelőző intézkedéseket tehetnek.

Ha az EU a berni egyezmény legutóbbi döntését követve megváltoztatja a farkas védettségi státusát az élőhelyvédelmi irányelvben, az eredmény negatív lesz nemcsak a farkasok, hanem az összes európai vadon élő állat és növény számára.

– mondta Magnus Orrebrant, a svéd ragadozó állatokkal foglalkozó szövetség elnöke.

A farkas sajnos a legújabb politikai bábu, a félretájékoztatás áldozata. A védelem visszaminősítése nem oldja meg az együttélés kihívásait, és nem segít a gazdáknak sem.

– mondta Léa Badoz, az Eurogroup for Animals nevű lobbicsoport vadvédelmi programfelelőse.

Borítókép: Négy fiatal farkas az erdőben (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Armin Weigel)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.