Az elmúlt időszakban a Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció (DK) több alkalommal is hasonlóan szavazott az Európai Parlamentben, ami erősen megkérdőjelezi a magyar választók érdekeinek képviselete iránti elkötelezettségüket. 2024 júliusában az Európai Parlament Ursula von der Leyen Európai Bizottsági elnöki tisztségének megújításáról szavazott, és mind a Tisza Párt, mind a DK képviselői támogatták a háborúpárti német politikus újraválasztását.
Ez a döntés azért is vet fel számos problémát, mivel Ursula von der Leyen környezetében több olyan személy is található, akik szoros kapcsolatban állnak a Soros-birodalommal, ami további aggodalmakra ad okot.
Továbbá, mindkét párt támogatta az Európai Unió szigorúbb kibocsátási célkitűzéseit és a megújuló energiaforrások előmozdítását célzó javaslatokat, amelyek a zöldátmenet felgyorsítását célozták. Ezek az intézkedések azonban jelentős terheket róttak a magyar és az uniós gazdaságra és a lakosságra, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben.
Tisza–DK háborúpárti szövetség
Az Európai Parlament több alkalommal szavazott Ukrajna támogatásáról az orosz agresszióval szemben, utoljára egy legfeljebb 35 milliárd eurós hitelt nyújtásáról vitáztak az európai parlamenti képviselők.
A DK folyamatosan megszavazta ezeket az intézkedéseket, és bár a Tisza Párt utoljára nem vállalta fel, hogy nyíltan támogassa Ukrajnát, nem ellenezte azt, így a két párt véleménye lényegében ezen a területen is megegyezik.
Erre bizonyíték a szeptemberi strasbourgi plenáris ülés, ahol a Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció (DK) képviselői egyaránt támogatták a háborúpárti javaslatokat az Európai Parlamentben. Az ülésen elfogadott határozat még több fegyver szállítására szólította fel az Európai Uniót.
Megsarcolnák a magyar embereket
A rezsicsökkentés egy másik olyan terület, ahol a Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció nézetei látszólag megegyeznek, ugyanis a két párt képviselői nem támogatták a rezsicsökkentést, sőt, több alkalommal ellene szavaztak. A Tisza Párt, ha tehetné, konkrétan eltörölné a rezsicsökkentést. Ezt bizonyítja, hogy Magyar Péter pártjának EP-képviselője, Lakos Eszter megszavazta az Európai Parlament Ipar, kutatás- és energiaügyi szakbizottságának a COP 29 éghajlatváltozási konferenciájáról szóló véleményét.
Továbbá, a Tisza Párt és a DK aktívan részt vesznek abban, hogy Magyarországról koholt vádak alapján lejárató és elítélő jelentések készüljenek, Magyar Péter már úgy fogalmazott, fel kell adni a szuverenitás egy részét. Mindez annak a következménye, hogy a Tisza Párt és a DK hivatalosan is szövetségre lépett a brüsszeli politikát tekintve, miután pártcsaládjaik – az Európai Néppárt és a szociáldemokrata S&D – egyaránt csatlakoztak a nemzeti-szuverenista erőkkel szembeni egységfronthoz.
Brüsszeli paktum
A megállapodás értelmében a felek támogatják az ukrajnai háború folytatását további pénzügyi források biztosításával, valamint a migrációs paktum végrehajtását, amely a migránsok befogadását célozza. A paktum részeként új brüsszeli adók bevezetésére is sor kerülne, amelyek révén a tagállamok pénzügyi hozzájárulásait növelnék. Ezenfelül jogállamisági eljárásokat indítanának és uniós forrásokat tartanának vissza azokkal az országokkal szemben, amelyek nem értenek egyet ezekkel az intézkedésekkel. Továbbá minden uniós ország GDP-jének 0,25 százalékát – Magyarország esetében kétszáz milliárd forintot – Ukrajnának kellene átutalnia katonai célokra. Ez a megállapodás komoly hatással lehet Magyarország szuverenitására és pénzügyi stabilitására.
Magyarország érdekeivel számos ponton – kifejezetten a kötelezően létrehozandó migránstáborok témakörében – szembemenő megállapodásnak köszönhetően valószínűleg a jövőben még sokszor fog hasonlóan szavazni a két párt.
Borítókép: Magyar Péter (Fotó: AFP)