Tíz éve kezdődött az európai terrortámadások sorozata

2015. január 7-én egész Európát megrázta a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni brutális terrortámadás. A brüsszeli vezetők azóta is kettős mércét alkalmaznak: miközben elítélik a terrorizmust, továbbra is beengedik a tömeges migrációt.

Forrás: MTI2025. 01. 07. 18:57
Egy 2015. január 11-i lyoni demonstráción az emberek "Je Suis Charlie" feliratú óriásplakát előtt vonultak el, tisztelegve a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadás áldozatai előtt
Egy 2015. január 11-i lyoni demonstráción az emberek "Je Suis Charlie" feliratú óriásplakát előtt vonultak el, tisztelegve a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadás áldozatai előtt Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz évvel ezelőtt, 2015. január 7-én Franciaországot és egész Európát megrázta a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni brutális terrortámadás. Az iszlamista merényletben tizenkét ember vesztette életét, köztük a lap hét legismertebb karikaturistája. A támadás során két francia dzsihadista hatolt be a lap párizsi szerkesztőségébe, ahol tizenkét embert megöltek és tizenegyet megsebesítettek. A támadók két napig menekültek, közben egy harmadik társuk egy rendőrt lelőtt, majd egy kóser boltban túszokat ejtett, akik közül négyet megölt. 

A háromnapos terrortámadás során összesen tizenheten vesztették életüket.

 A Charlie Hebdo elleni merénylet azonban nem csupán egy támadás volt a szólásszabadság ellen, hanem az európai terrorakciók sorozatának kezdete. A legsúlyosabb esetek között szerepel a 2015-ös párizsi merényletsorozat, ahol százharminc ember vesztette életét. Előre megtervezett akcióban, Párizs különböző pontjain géppisztollyal felfegyverkezett terroristák ártatlanokra lövöldöztek, és több robbantást hajtottak végre forgalmas helyeken.

2016. március 22-én három robbantásos merénylet történt Brüsszelben: kettő az egyik közeli repülőtéren, egy a Maelbeek metróállomáson. A támadásnak harminckét civil áldozata volt, a három elkövető is meghalt. A sebesültek száma kétszáz fölött volt. 

2016-ban a nizzai kamionos merénylet is nagyon sok emberéletet követelt, nyolcvanhat ember hunyt el, miután egy tunéziai származású terrorista egy teherautóval belehajtott a tömegbe, és megpróbált minél több embert halálra gázolni. 

Valamint a 2017-es manchesteri Ariana Grande koncerten történt öngyilkos merénylet után, amely huszonkét életet oltott ki, jelentősen megszigorították a biztonsági intézkedéseket az Egyesült Királyságban.

Kedden Franciaországban megemlékeztek a párizsi támadások áldozatairól, írta az MTI. Az évfordulós megemlékezések az első merénylet helyszínén, a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap egykori szerkesztőségi épülete előtt kezdődtek. A beszédek nélküli csendes főhajtáson Emmanuel Macron államfő és felesége, továbbá Francois Bayrou miniszterelnök és a kormány több tagja mellett jelen volt a támadások idején az elnöki posztot betöltő Francois Hollande és volt miniszterelnöke, Manuel Valls is, valamint Riss karikaturista, a támadások egyik túlélője, a lap jelenlegi főszerkesztője és Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere. A delegáció a szerkesztőség közelében, a boulevard Richard Lenoir-on az elmenekülő két támadó egyike által közvetlen közelről agyonlőtt rendőr, Ahmed Merabet emlékének is adózott. 

Emmanuel Macron hétfőn a terrorizmus elleni harc „szüntelen” folytatására szólított fel. Hangsúlyozta, hogy a kockázat „továbbra is áthatja társadalmainkat”, ami „megköveteli, hogy nem szabad kiengedni és kollektív éberséget kell tanúsítani”.

Bruno Retailleau belügyminiszter a Le Parisien című napilapnak adott interjúban arra figyelmeztetett, hogy a terrorfenyegettség még soha nem volt olyan erős Franciaországban, mint jelenleg. Az Ifop közvélemény–kutató intézet 2024 júniusában végzett és a Charlie Hebdo által közzétett felmérése szerint a franciák 76 százaléka úgy véli, hogy „a véleménynyilvánítás szabadsága alapvető jog”, és „a karikatúra szabadsága ezek közé tartozik”. 

Ma a Charlie Hebdo értékei, mint a humor, a szatíra, a véleménynyilvánítás szabadsága, az ökológia, a szekularizmus és a feminizmus, hogy csak néhányat említsek, még soha nem voltak ennyire kérdésesek. (…) Talán azért, mert magát a demokráciát fenyegetik a megújult obskurantizmus erői

 – írta Riss főszerkesztő. 

Ugyanakkor – tette hozzá – a szatírának van egy erénye, amely átsegített minket ezeken a tragikus éveken: az optimizmus

Az évforduló alkalmából a brüsszeli vezetők, köztük Ursula von der Leyen és Roberta Metsola is megemlékeztek az áldozatokról.

Miközben a közösségi oldalakon együttérző és reménykeltő gondolatokat osztanak meg,  a brüsszeli vezetők kettős mércéje egyre inkább szembetűnő: a terrorizmust elítélik, mégis támogatják a tömeges migrációt, amely táptalaja lehet az ilyen támadásoknak.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hangsúlyozta, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségének tagjai Franciaország és Európa alapvető értékei miatt váltak célponttá – közölte az MTI. 

Tiszteljük emléküket, és küzdjünk fáradhatatlanul a terrorizmus és a vallási fundamentalizmus ellen

– fogalmazott.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szintén megemlékezett a történtekről. Szerinte tíz évvel ezelőtt a szólásszabadság elleni támadás egyesítette a világot, és a szolidaritás szelleme kell hogy vezesse Európát a gyűlölet és a terrorizmus elleni küzdelemben.

Az európai vezetők nyilatkozatai egy évtizeddel később is éles kontrasztban állnak tetteikkel. Bár elítélik az iszlamista terrorizmust, a migráció korlátozására vonatkozó határozott intézkedéseket továbbra sem hozzák meg. Ennek következménye, hogy Európában azóta is rendszeresek a terrortámadások, amelyek áldozatai sokszor ártatlan civilek.

Borítókép: Egy 2015. január 11-i, lyoni demonstráción az emberek Je Suis Charlie feliratú óriásplakát előtt vonultak el, tisztelegve a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadás áldozatai előtt (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.