Trump régóta húzódó konfliktust zárhat le

A koszovói–szerb viszony és a boszniai helyzet megoldását remélik az új amerikai adminisztrációtól a Balkánon. A szerb vezetés egyértelműen kiáll Donald Trump politikája mellett. Szakértők szerint Washingtontól egy új megközelítés érkezhet a Balkán irányába, amely független lehet az elmúlt években sehova sem sem vezető brüsszeli tárgyalásoktól. Belgrád hivatalos látogatásra Szerbiába hívja az Amerikai Egyesült Államok elnökét.

2025. 01. 23. 10:13
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyugat-Balkán valószínűleg nem lesz a Trump-adminisztráció érdeklődésének középpontjában. Erről beszélt a Szabad Európa Rádiónak a Bostoni Egyetem tanára. Vesko Garcevic szerint Washington balkáni politikáját egy tágabb kontextusban érdemes vizsgálni, ez pedig magába foglalja az Egyesült Államok viszonyát Oroszországgal és Ukrajnával. Garcevic ugyanakkor megjegyezte, hogy Amerika Donald Trump vezetésével a saját érdekei mentén fogja a politikáját végrehajtani, amely független lehet az Európai Uniótól.

Szerbiában nagyok az elvárások Trump elnökségétől (Fotó: AFP)
Szerbiában nagyok az elvárások Trump elnökségétől (Fotó: AFP)

Ez lehet a legnagyobb különbség a jelenlegi és a távozó adminisztráció között, amely az Európai Unióval összehangoltan lépett fel a térségben. Ez különösen érvényes Koszovó és Szerbia viszonyára, valamint a boszniai helyzetre

– húzta alá a szakértő.

Trump változást hozhat a szerb–koszovói viszonyban

Donald Trump már az első mandátuma alatt tető alá hozott egy egyezményt Belgrád és Pristina között. A 2020 szeptemberében megkötött megállapodás Szerbia és Koszovó viszonyának normalizálására törekedett. Garcevic elképzelhetőnek tartja, hogy az új amerikai elnök másoktól független hozzáállással igyekszik megoldani a koszovói kérdést és a boszniai problémákat is, de megjegyezte, hogy irreális azt várni, hogy Trump és az amerikai adminisztráció eláll azoktól a korábbi külpolitikai álláspontoktól, amelyek az Egyesült Államok hozzáállását jellemezték a Balkánon.

Óriási meglepetés lenne, ha Amerika visszavonná Koszovó függetlenségének elismerését, vagy elállna a daytoni megállapodástól. Ennek ellenére a régióban egyes politikusoknak – köztük Alekszandar Vucsics szerb elnöknek és Milorad Dodik boszniai szerb vezetőnek, valamint Albániának – nagy elvárásaik vannak

 – szögezte le. 

Ezt jelzi az a tény is, hogy Szerbia államfője az elsők között gratulált Trumpnak a választási győzelemhez. Belgráddal és Banja Lukával ellentétben a régió többi fővárosában inkább csend honol, hiszen ők nem Trump győzelmére tettek. Így fogalmazott Adnan Cserimagics politikai elemző.

Biden ideje alatt kiújultak a konfliktusok

A Trump korábbi elnöksége alatt megkötött egyezmény Koszovó és Szerbia között hiába indult nagy reményekkel, a demokrata vezetés alatt nem lett belőle semmi. A térségben pedig ismét felerősödtek a konfliktusok és több alkalommal is pattanásig feszült a helyzet Európa puskaporos hordójában.

Ebből a szerződésből Joe Biden alatt nem maradt semmi. Helyette Washington hamis ígéretei következtek, amelyek szerint a szerbek autonómiához juthatnak Koszovóban, ha megtesznek bizonyos lépéseket. A végén viszont azt láthattuk, hogy a koszovói szerbek semmit nem kaptak, annak ellenére sem, hogy Belgrád egy sor előrelépést tett a megbeszéltek szerint. Trump érkezése ebben változást hozhat

 – jelentette ki Vladimir Trapara, a belgrádi Nemzetközi Politikai és Gazdasági Intézet munkatársa.

2024-ben a pristinai hatóságok Szerbia több intézményét is bezárták Koszovóban, megszüntették a szerb rendszámtáblákat a területen, több ezer szerb kért koszovói okmányokat, s megszakadt a dinár használata az országban.

A szakértő szerint ugyanakkor, ha mindkét fél hajlandóságot mutat, akkor megújulhat a washingtoni megállapodás.

A helyzetet viszont bonyolítja, hogy Koszovóban február 9-én parlamenti választásokat tartanak és helyhatósági választás is lesz ősszel. A voksolás legnagyobb esélyese a most is hatalmon lévő Albin Kurti és a pártja.

Belgrádba várják Trumpot

Trumpnak nincsenek előítéletei a 90-es évekből Szerbiával kapcsolatban. Így fogalmazott a minap beiktatott új amerikai elnökkel kapcsolatban a szerb külügyminiszter. Belgrád pedig nyitott az együttműködés elmélyítésére Washingtonnal, Szerbia hivatalos látogatásra hívja Donald Trumpot az országba. Gyurics hangsúlyozta, hogy egy szerb tisztviselő már februárban Amerikában tárgyal az új adminisztráció tisztviselőivel. 

A tárcavezető aláhúzta, a szerbek nagy többsége támogatja Trumpot, mert jobb viszonyt akar Amerikával, de elvárja a tiszteletet is. 

Szerbia és az egész régió számára jó hír Trump megválasztása, mert az új elnök ismeri ezt a területet, családilag kötődik is hozzá. Nem tekint erre a régióra a 90-es évekből származó előítélettel. Ő tudja mit jelent az, ha valakit démonizálnak

 – összegezte Gyurics. 

Korábban írtunk arról, hogy Belgrád szívesen lenne az orosz és az amerikai elnök találkozójának színhelye. Ezzel kapcsolatban a szerb külügyminiszter azt mondta, Szerbia jó hely lenne a globális megbeszélésekhez.

Végtelenül büszkék vagyunk arra, hogy Szerbia egyetlen külföldi politikai erő ellenőrzése alatt sem áll

 – magyarázta a tárcavezető.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.