Donald Trump amerikai elnök döntése, amely befagyasztotta a Soros-hálózatot támogató amerikai kormányzati szervek finanszírozását, új fejezetet nyitott a globális politikai színtéren. Lomnici Zoltán, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítány tudományos igazgatója részletesen elemezte a döntés hatásait Magyarországra és Európára, rámutatva arra, hogy Brüsszel mára a Soros-féle hálózat legfontosabb bástyája lett.

Fotó: AFP
A sárkány első fejét levágták: Trump hatásai Washingtonban
Lomnici Zoltán szerint a tavaly novemberi amerikai választási eredmények már előrevetítették, hogy Soros Györgynek és hálózatának stratégiai irányváltásra lesz szüksége.
Az amerikai spekuláns ugyanis mind a korábbi, mind a mostani, a progresszív erők vereségével záruló választási verseny során közvetlenül és közvetve is jelentős mennyiségű pénzt pumpált a Demokrata Párt kampányába
– fogalmazott. A szakértő arra is rámutatott, hogy Soros, valamint fia, aki a Biden-adminisztráció vezetőivel rendszeresen egyeztetett, nem csupán a választási folyamatokat befolyásolta, hanem aktívan közreműködött Donald Trump ellen irányuló jogi és politikai „boszorkányüldözésben” is.
Trump döntése jelentős érvágás a Soros-hálózatnak, hiszen az amerikai kormányzati források befagyasztása lényegesen korlátozza a progresszív politikai erők mozgásterét. Ezért a hálózat stratégiai fókusza Európára és különösen Brüsszelre helyeződött át.
Brüsszel, a Soros-hálózat új főhadiszállása
A demokraták választási vereségét követő folyamatok egyértelműen azt jelzik, hogy a Nyílt Társadalom hálózatának stratégiai fókusza ismét Európára, azon belül is elsősorban Brüsszelre mint liberális fellegvárra helyeződött
– hangsúlyozta Lomnici Zoltán. A Soros-hálózat már korábban is jelentős támogatást kapott az Európai Unió intézményeitől. Lomnici Zoltán felidézte a Nyílt Társadalom Európai Politikai Intézettől kiszivárgott listát is, amely több száz Soros Györgyhöz hű EP-képviselőt tartalmazott.
Bár az EP összetételében történtek változások, a bizottság mellett továbbra is jelentős befolyást gyakorol erre az intézményre
– tette hozzá. Az Európai Bizottság több projektet is támogatott, amelyek a progresszív ideológiák népszerűsítését vagy nemzeti-konzervatív kormányok megdöntését célozták. Lomnici szerint „Brüsszel, ha aktuális érdekei azt kívánják, bármikor felülírja vagy félreteszi a jogot és az erkölcsi normákat”.