Gasics elmondta, hogy a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetésének ötlete a szerb elnök és katonaság főparancsnoka, Alekszandar Vucsics, valamint a Szerb Hadsereg vezérkarából származik. Célja, hogy alkalmazkodni tudjanak a jelenlegi biztonsági kihívásokhoz, nemcsak regionálisan, hanem világviszonylatban is.
Ennyi időre kell bevonulni kötelező katonai szolgálatra
2011-ben döntöttek Szerbiában a kötelező katonai szolgálat szüneteltetéséről, ami több generációnyi fiatal férfit eredményezett, akik semmilyen kapcsolatban nem álltak a katonasággal vagy kiképzéssel. Az évek során ez a helyzet azzal járt, hogy a tartalékos állomány elöregedett és fenntarthatatlanná vált.
A Szerb Hadsereg gerincét továbbra is a professzionális haderő adja majd, de szükség esetén kiegészítik őket olyan kiképzett tartalékosokkal, akik képesek ellátni a feladatokat.
Gasics arra számít, hogy a parlament március és május között fogadja el a törvényt, jelenleg pedig a törvénytervezet előkészítése zajlik, amely a részleteket is tisztázni fogja.
A védelmi minisztérium és a szerb hadsereg jelenleg azon dolgozik, hogy megteremtse a szolgáltatáshoz szükséges feltételeket. Ennek keretében korszerűsítik a katonai kórházakat, kaszárnyákat és más szükséges létesítményeket. Hatvannapos kiképzés után a katonák további 15 napos gyakorlatra mennek, ahol bemutathatják, mit tanultak.
A katonai szolgálat férfiaknál 18 és 30 éves kor között lesz kötelező, időtartama 75 nap, amelyből hatvan nap a kiképzés, 15 nap a gyakorlati időszak.
A nőknél önkéntes alapon történik a katonai szolgálat, azok jelentkezhetnek, akik szeretnének csatlakozni a szerb hadsereghez. Külön feltételeket biztosítanak számukra, és a következő kilenc hónap során dolgoznak a megoldásokon.
Akik pszichológiai vagy fizikai állapotuk miatt nem alkalmasak, nem lesznek kötelezhetők szolgálatra. A lelkiismereti kifogást emelők számára alternatív szolgálatot biztosítanak a védelmi minisztérium rendszerén belül.
A volt katonai központok újbóli beüzemelése is folyamatban van, ami gazdasági fejlődést hozhat az érintett települések számára – véli a szerb vezetés.
Borítókép: Szerb katona 2024. november 11-én (Fotó: AFP)