A legújabb bizonyítékok arra utalnak, hogy a szervezett fegyverkereskedelem virágzó piaca Ukrajna. A Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (GI-TOC) legutóbbi, a témáról szóló jelentése szerint ez komoly veszélyt jelent – írta a Global Initiative.

Míg 2023-ban a fegyverkereskedelemre kiterjedő jelentés a harctérről begyűjtött, orosz, úgynevezett trófeafegyverek, főként kézifegyverek és gránátok elterjedésére összpontosított, amelyeket ad hoc és organikus módon, központi bűnügyi ellenőrzés nélkül értékesítettek, addig 2024-ben már a háborúpárti országokból támogatásaként érkezett nehézfegyverzet is megjelent az illegális fegyverpiacon.
2024 júniusában légvédelmi ágyú, amerikai géppuska és amerikai automata puska is szerepelt a fegyverkereskedők kínálatában, amelyet kizárólag a különleges erők használhattak. A leselejtezett fegyvereket katonák próbálták meg értékesíteni.
A legmegdöbbentőbb az az eset volt, amikor egy 23 mm-es légvédelmi ágyút, a Zu–23-2 -t próbálták meg eladni, 7500 dollárért. A genfi székhelyű Global Initiative elemző intézet szerint ez a fegyver mérete és képességei alapján vélhetően már egy nagyobb fegyverpiacon került értékesítésre: terroristák vagy nem állami fegyveres csoportok számára adhatták el. A fegyvert teherautóra lehet szerelni, és képes repülőgépek kilövésére vagy páncélozott járművek megsemmisítésére.

Drágán árulják az ukrajnai fegyvereket a feketepiacon
A júniusban lefoglalt nagy értékű fegyverek az általános tendenciával ellentétben magas árat értek el. A fegyverek feketepiaci árát nyilvántartják, így tudható, hogy az AK fegyverek ára Ukrajnában – a GI-TOC forrásai szerint – 2023-ban és 2024-ben a 1000-1 500 dollár (400-600 ezer forint) körül volt. Az amerikai gyártmányú M240-es golyószóró, könnyű géppuska nyolcezer dollárért, egy szovjet típusú AGS–17-es automata gránátvetőt pedig hatezer dollárért kínáltak eladásra. Ez az ilyen fegyverek képességeit tekintve a bűnözőknek kedvező árat jelent.
A Global Inititative tanulmánya szerint máshol is vannak arra utaló jelek, hogy a fegyverkereskedelem egyre szervezettebbé válik Ukrajnában, és az ebben érdekelt csoportok egyre nagyobb készleteket halmoznak fel.
Egy szeptemberi kijevi razzia során például 132 darab gránátvetőhöz való lőszert foglaltak le, más fegyverek és lőszerek mellett. A fegyverkereskedők működési területe is egyre inkább kiterjed az egész országra, és egyre közelebb kerülnek az uniós határhoz is.
A lengyel határ menti Lvivben 2024 augusztusában a bűnüldöző szervek felszámoltak egy fegyverkereskedő hálózatot, és lefoglaltak 72 pisztolyt, 20 támadó puskát, 29 gránátot és csaknem 49 ezer lőszert.
A pisztolyok száma különösen szembetűnő, tekintve, hogy az ukrán civilek nem vásárolhatnak legálisan kézifegyvert. Emiatt, valamint a fegyverek mérete miatt az illegális kézifegyverek a bűnözők számára különösen vonzó árucikkek.
Lviv mindössze 70 kilométerre van a lengyel határtól, és közel van több olyan nyugat-ukrajnai régióhoz, ahol a csempészet már régóta működik.
Ukrajna nem tesz az illegális fegyverkereskedelem ellen
A fegyverkereskedelem ellen nem tesz érdemi lépéseket Ukrajna, noha többször hangoztatták, hogy próbálják visszaszorítani azt, részben a Nyugattal való jó kapcsolat fenntartása, az anyagi és katonai támogatások miatt.