Az Egyesült Államok Grönlandon létrehozza a repülőtér infrastruktúráját a nukleáris fegyverek szállítására alkalmas F–35-ös vadászgépek számára – mondta a RIA Novosztyinak Vlagyimir Barbin dániai nagykövet.
A szigeten található amerikai Pituffik (volt Thule) katonai űrbázis most az Egyesült Államok sarkvidéki irányból érkező rakétatámadásra vonatkozó korai előrejelző rendszerének egyik eleme. Átfogó korszerűsítés alatt áll, beleértve a több milliárd dollár értékű radarrendszereket is. A nukleáris fegyverek hordozására alkalmas F–35-ös vadászgépek számára is létrehozzák ott a repülőtér infrastruktúráját. Ilyen vadászgépek már használták a bázis repülőterét az amerikai légierő gyakorlatai során.
– mondta. A nagykövet emlékeztetett arra, hogy az amerikai hadsereg a második világháború óta van Grönlandon.
Oroszország támogatja az Északi-sarkvidék stabilitásának megerősítését. Ez csak az összes sarkvidéki állam számára egyenlő nemzetközi biztonsági rendszer kiépítése alapján lehetséges
– hangsúlyozta Barbin. A diplomata azt is megjegyezte, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök grönlandi tervei a térség helyzetének romlásával fenyegetnek.
Trump azon törekvése, hogy megszerezze az ellenőrzést a sziget felett, azt mutatja, hogy nem hajlandó a stabilitás megerősítésére és a párbeszéd fejlesztésére az Északi-sarkvidéken
– mondta Barbin, aki arra figyelmeztetett, hogy
Oroszország ezt figyelembe fogja venni katonai terveiben.
Trump többször is kijelentette, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kellene válnia. Szerinte a sziget stratégiai fontosságú a nemzetbiztonság és a „szabad világ” védelme szempontjából, többek között Kínával és Oroszországgal szemben.
Grönlandnak elsősorban geopolitikai, földrajzi jelentősége van – mondta el korábban lapunknak Flamm László történész, külügyi szakértő.
Egész egyszerűen az északi-atlanti térségben, Európa és az amerikai földrész között helyezkedik el ez az óriási sziget, és logisztikai szempontból is kiváló a fekvése
– magyarázta a szakértő.
Mute Egede grönlandi miniszterelnök erre azt válaszolta, hogy Grönland nem eladó, és soha nem is lesz az.
Grönland 1953-ig Dánia gyarmata volt, és ma is a királyság része. 2009-ben autonómiát kapott, amely lehetővé teszi számára az önkormányzatiságot és a független belpolitikai választást.