Megkapják a határellenőrzés jogát és dönthetnek a migránsok kitoloncolásáról a katalán szeparatisták – ez áll a szocialista (PSOE) kormány és a szeparatista Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) közötti újabb vitatott megállapodásban. Pedro Sánchez miniszterelnök kénytelen ismét különböző engedmények megadásával megszerezni a katalán függetlenségpártiak támogatását, mivel többség híján sem a költségvetést, sem egyéb kulcsfontosságú törvényjavaslatokat nem képes átvinni a parlamenten.
A szocialista párt harmadik embere, Santos Cerdán és a Junts főtitkára, Jordi Turull hétvégén tárgyalt újabb, kulcsfontosságú hatáskörök átruházásáról, és egyes lapinformációk szerint alá is írtak egy előzetes megállapodást. A tervezet szerint a katalán rendőrség, a Mossos d’Esquadra bizonyos jogköröket teljesen átvenne a jövőben a spanyol rendőrségtől és csendőrségtől, a határellenőrzésnél pedig szorosan együttműködne a két testülettel. A külföldiek beléptetési és kiléptetési ellenőrzését, valamint a vámok felügyeletét Katalóniában jelenleg csak a rendőrök és csendőrök végezhetik el.
A Mossos-ügynökök emellett a felhatalmazást kaphatnak arra is, hogy a külföldieknek kiállított idegenrendészeti azonosító számot (NIE) ők bocsássák ki a központi hatóságok helyett. Ez lehetővé tenné számukra azt is, hogy bevándorlókat utasítsanak ki az országból, ami eddig vörös vonalnak számított a baloldali kormány számára.
A katalánok újabb radikális követelései nem illeszkednek a spanyol alkotmányhoz, mely a bevándorlást és a külügyet is az állam kizárólagos hatásköreként jelöli meg. Még Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter is ellenkezi a megállapodásban foglaltakkal, mivel szerinte az államhatárok ellenőrzése nem korlátozható csupán egy autonóm területre, mivel az az egész országra kiható ügy, ráadásul nemcsak Spanyolország, hanem Európa határáról van szó.
Úgy tudni, hogy a Sánchez-kormány egy újabb csellel, a feladatátadási megbízás fogalmát használva tudná jogi szempontból megkerülni az alaptörvény előírásait. Egyes sajtóhírek szerint valójában már csak egy kis jogi finomhangolásra, valamint a hatóságok elől Belgiumban bujkáló, Katalónia függetlenségét 2017-ben egyoldalúan és alkotmányellenesen kikiáltó Carles Puigdemont jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy a PSOE–Junts-paktum megvalósuljon. A volt katalán elnök egyébként a határellenőrzéssel kapcsolatban teljes jogkörátruházást vár a Sánchez-kormánytól, de a szocialisták ettől (egyelőre) elzárkóznak.
A kulcskérdés most már csak az, hogy az egyezményben foglalt engedmények végül elegendők lesznek-e Puigdemont számára, aki jelenleg egy ennél súlyosabb problémát kénytelen megoldani, miután jobbkezét, Toni Comínt múlt héten szexuális zaklatással vádolta meg egy volt európai parlamenti tanácsadó.
A Junts képviselői a közelmúltban jelentették be, hogy nem bíznak már Pedro Sánchezben, ezért követelik tőle egy bizalmi szavazás indítványozását a parlamentben, mert csakis ezt követően hajlandók arra, hogy tovább támogassák őt a kormányzásban. A miniszterelnök viszont úgy gondolja, hogy enélkül is képesek lesznek megtalálni a közös nevezőt.
A spanyolországi baloldali kormánykoalíció 2023 novembere óta van folyamatos törvényhozási patthelyzetben, mivel nincs meg a parlamenti többsége ahhoz, hogy törvényeket fogadjon el. Hogy ezt enyhítse, már számtalan olyan engedményt adott a katalán, valamint a baszk szeparatistáknak is, amelyek jogilag erősen vitathatók, ráadásul a spanyol állampolgárok körében is óriási felháborodást keltettek.
Borítókép: Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök (Fotó: AFP)