Afrika a lehetőségek kontinensévé vált

W. Gyude Moore, Libéria egykori közmunkaügyi minisztere a Magyar Külügyi Intézet Afrika geopolitikai helyzetéről szóló kerekasztal-beszélgetésén elmondta, hogy az ország újjáépítése – beleértve az infrastruktúra és a társadalom teljes helyreállítását – hatalmas kihívás elé állította őket. Moore úgy véli, hogy Afrika története az elmúlt 500 évben elsősorban a külső kizsákmányolásról szólt, ami jelentős hatással volt a kontinens fejlődésére.

Forrás: Magyar Külügyi Intézet2025. 02. 12. 11:04
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/A general view of the Central Bank of West African States (BCEAO) building in Dakar, on January 23, 2025. The withdrawal of Mali, Niger and Burkina Faso from the Economic Community of West African States takes effect on Wednesday after a
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A legnagyobb kihívásunk az volt, hogy a semmiből kellett mindent újjáépíteni: nemcsak az infrastruktúrát, hanem magát a társadalmat is” – fogalmazott Moore. Elmondta, hogy az Egyesült Államok és az EU részéről történő befektetések nem mindig terjedtek ki az infrastruktúra – Afrika szempontjából – fontos területeire, írta a Magyar Külügyi Intézet.

W. Gyude Moore (Fotó: CGD)

„Miért választjuk Kínát?” – tette fel a kérdést Moore. „A kínai ajánlatok sokkal versenyképesebbek, és termékeik minősége is kiváló. A Kínában gyártott teherautók, amelyek az építkezések helyére szállítják az alapanyagokat, ugyanolyan jó minőségűek, mint például egy Mercedes.”

Moore hozzátette, hogy a kínai vállalatok bátrabban vállalnak pénzügyi kockázatot, mint az EU vagy az Egyesült Államok, és az afrikai országokat egyenlő félként kezelik.

A volt miniszter hozzátette: Európában csökken a prosperitás. 2024-ben annyi gyárat zártak be Németországban, mint a teljes Covid-időszak alatt – mondta példaként.

Baranyi Tamás, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatója szintén kiemelte, hogy „Afrika már nem a problémák, hanem a lehetőségek kontinense”.

Baranyi szerint egyre több új szereplő akar majd az „Afrika erőforrásaiért folyó versenyben” részt venni, amihez úgy látja, hogy a közép-európai országoknak is be kell csatlakoznia. W. Gyude Moore és Baranyi Tamás egyaránt úgy vélik, hogy Afrika a közeljövőben a globális gazdaság kulcsszerepelőjévé válik.

Borítókép: A Nyugat-afrikai Államok Központi Bankja (BCEAO) dakari épülete 2025. január 23-án

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.