Ezért a résztvevők lehetséges összetételének megvitatása, ha a tárgyalásokat megtiltó rendelet hatályban marad, valószínűleg elébe szalad a dolgoknak
– mondta Peszkov. A szóvivő közölte, hogy nem történt előrelépés a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok megszervezésében.
Úgy tűnik, hogy tervezés alatt áll a kapcsolatfelvétel. Nekünk is elkezdődött egy tervezési folyamatunk. Tehát egyelőre semmi újat nem tudunk mondani
– fogalmazott. Fontosnak nevezte azt az amerikai elképzelést, hogy Ukrajnában választásokat tartsanak a vezetés legitimálása érdekében, megjegyezve, hogy ez nem tetszik Zelenszkijnek, akinek Moszkva szerint lejárt az elnöki mandátuma.
Keir Starmer brit miniszterelnöknek azzal a kijelentésével kapcsolatban, hogy az uniós országok vezetőit az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók szigorítására fogja biztatni, Peszkov azt hangoztatta, hogy London továbbra is az orosz–ukrán konfliktus elhúzódásának apologétája.
Megjegyezte: a terepen kialakult realitás azt sugallja, hogy a dinamika egyáltalán nem a kijevi rezsimnek kedvez. Oroszország a jövőbeni együttműködés során mindig figyelembe fogja venni az EU-val való kapcsolatok megrekedésének szomorú tapasztalatait. A szudzsai bentlakásos iskolát ért ukrán rakétacsapást a kijevi rezsim borzalmas provokációjának nevezte. Az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtóirodája hétfőn közleményt adott ki, amelyben azt állította, a NATO-országok nagyszabású műveletet készítenek elő Zelenszkij lejáratására, hogy megszabaduljanak tőle.
A NATO szeretne megszabadulni a kijevi rezsim vezetőjétől, ideális esetben áldemokratikus választások eredményeként. A szövetség számításai szerint ezeket legkésőbb idén ősszel tartják Ukrajnában. A választási kampány előestéjén a NATO központja nagyszabású műveletet készít elő Zelenszkij lejáratására
– közölte az SZVR. A szervezet szerint a tervek között szerepel, hogy adatokat hoznak nyilvánosságra arról, hogy Zelenszkij és csapatának tagjai több mint másfél milliárd dollárt sikkasztottak el csak a lőszerek vásárlására szánt pénzeszközökből.
Ezenkívül, a kémszolgálat szerint, le akarják leplezni azt a rendszert, amelyben az ukrán vezető és környezete külföldön 130 ezer elesett, de a fronton harcolóként nyilvántartott ukrán katona juttatásait külföldre vonta ki, és nyilvánossága készülnek hozni, hogy a kijevi vezetés az Ukrajnának adományozott nyugati haditechnikai eszközökből többször is adott el nagy tételben afrikai csoportoknak.
Az SZVR szerint a NATO vezetése mindemellett szükségesnek tartja, hogy Ukrajna bizonyos részeit oroszellenes hídfőállásként őrizzék meg, ezért a konfliktus befagyasztására és a szemben álló felek tárgyalóasztalhoz ültetésére törekszik. Ennek, ahogy az orosz hírszerzés állítja, Zelenszkij a fő akadálya, aki felett a Nyugat szerint már eljárt az idő. Az SZVR úgy tudja, Brüsszel abból indul ki, hogy az ukrán fegyveres erők nemsokára képtelenek lesznek megfékezni az orosz hadsereg erősödő támadását. Donald Trump amerikai elnök hatalomra kerülése után az uniós körökben egyre nagyobb a bizonytalanság annak a katonai segítségnek a folytatását illetően, amelyet a Nyugat nyújtani tud Kijevnek.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: NurPhoto via AFP/Klaudia Radecka/NurPhoto)