Bóka János a tagországok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozására (Általános Ügyek Tanácsa) érkezve elmondta: Magyarország kezdeményezésére az ülésen napirendre kerül az NGO-k finanszírozásának átláthatósága és megfelelősége.
Véleménye szerint a fő kérdés, hogy a jelenlegi jogi és intézményi keretrendszer biztosítja-e a finanszírozás szabályszerűségét. Az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottsága már vizsgálja ezt a témát, de csak korlátozott és szelektív szerződésekhez fért hozzá.
Az Európai Számvevőszék is készít jelentést az NGO-finanszírozásról, de az nem terjed ki minden szakpolitikai területre és tagállamra
– taglalta. A miniszter elmondta:
Magyarország javasolja, hogy a tanács is foglalkozzon az NGO-k finanszírozásának átláthatóságával. Ennek érdekében két konkrét javaslatot fogalmaz meg: az első szerint a tanácsnak teljes és korlátlan hozzáférést kellene kérnie az Európai Bizottság által az NGO-kkal kötött szerződésekhez és támogatási megállapodásokhoz.
A második javaslat pedig egy olyan átláthatósági rendszer kidolgozására irányul, amely lehetővé tenné a tagállamok és az európai polgárok számára, hogy betekinthessenek ezekbe a dokumentumokba, és saját értékelést végezhessenek.
Magyarország elvárja, hogy az európai intézmények – különösen a bizottság – ugyanazokat az átláthatósági normákat alkalmazzák saját működésükre, amelyeket a tagállamoktól is megkövetelnek
– hangsúlyozta. Bóka János arra is kitért, hogy Magyarország azt várja: az Általános Ügyek Tanácsa továbbra is kiemelten kezelje a versenyképesség kérdését, összhangban a témába vágó budapesti nyilatkozat elvárásaival. Emellett fontosnak tartja, hogy a tagországok állam- és kormányfői még az Európai Bizottság javaslatcsomagjának benyújtása előtt eszmecserét folytathassanak a következő hétéves költségvetési keretről.
Erre legkorábban márciusban kerülhet sor, míg júniusban már túl késő lenne
– tette hozzá a miniszter.
Borítókép: Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter (Fotó: AFP)