Demokrácia brüsszeli módra: zöldpárti politikus magyarázkodik a „cordon sanitaire” kapcsán

A brüsszeli elit ismét bebizonyította, hogy semmibe veszi a választópolgárok akaratát: a Patrióták szinte minden vezető pozícióból ki vannak zárva. Nela Riehl zöldpárti képviselő egy interjú során magyarázkodott, hogy miért és hogyan működik a „cordon sanitaire”, vagyis a politikai elkülönítés a jobboldallal szemben. Véleménye szerint a demokrácia azt jelenti, hogy egy bizonyos réteg eldöntheti, kiket hallgat meg – és kiket rekeszt ki.

2025. 02. 10. 20:44
Nela Riehl Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb ékes példáját láthatjuk annak, hogy a brüsszeli politikai elit hogyan értelmezi a demokráciát: ha valaki nem az elit nézeteit vallja, azt egyszerűen kizárják. A Patrióták Európáért frakció parlamenti képviselői – akiket több millió európai polgár juttatott mandátumhoz – nem kapnak lehetőséget arra, hogy igazán részt vegyenek a parlamenti munkában, miközben a frakciók egymás közt osztják le a szerepeket. Annak ellenére, hogy a Patrióták jelenleg a harmadik legnagyobb frakciót alkotják az Európai Parlamentben.

Demokrácia
Nela Riehl képviselő tiltakozáson szólal fel (Fotó: AFP)

Nela Riehl zöldpárti képviselő egy interjúban próbálta megindokolni ezt a gyakorlatot. Elismerte, hogy a Patrióták számára fenntartott pozíciókat a többség egyszerűen elvette tőlük. 

Mi, a demokratikus csoportok szavaztunk arról, hogy ne adjuk oda ezt a helyet a szélsőjobboldalnak

 – hallható az interjú során.

A riporter azonban nem hagyta annyiban az érvelést, és rákérdezett, hogy egy ilyen döntés mennyire fér össze a demokrácia elveivel. Hiszen a választók szavaztak ezekre a politikai erőkre, a parlament mégis teljesen kizárja őket.

 Riehl válasza egyértelművé tette, hogyan gondolkodik a brüsszeli elit: „Az emberek a demokratikus többségre szavaztak. Végül is, ez a demokrácia.”

Ez az eset is mutatja, hogy a brüsszeli többség nem tűri azokat a politikai erőket, amelyek másként gondolkodnak. A „cordon sanitaire” módszere már régóta működik: a jobboldali pártokat kizárják a döntéshozatalból, így nemcsak hogy ellehetetlenítik a munkájukat, de a választóik akaratát is figyelmen kívül hagyják.

A kérdés nemcsak az Európai Parlamentet érinti: Brüsszel hasonló eljárást alkalmaz Magyarországon is. Nem véletlen, hogy éppen Nela Riehl volt az, aki levelet írt Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszternek, hogy Brüsszel beavatkozhasson a magyar egyetemek működésébe

Borítókép: Nela Riehl (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.