Az izraeli–Hamász tűzszünet január 19-i életbe lépése óta 13 izraeli vagy kétnemzetiségű túsz szabadult ki, valamint öt thaiföldi túsz, akiket a megállapodáson kívül engedtek szabadon az első szakaszban.
![Emberek összegyűlnek Tel-Avivban a túszok terén, hogy élő felvételeket nézzenek a nagy képernyőn a Gázai övezetben fogva tartott három izraeli túsz szabadon bocsátásáról 2025. február 8-án](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/hKQZ85DiQVXuYLPSsOUdmR6aVJs2mMXBsLYjaiutKns/fit/1024/682/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2FlMmMxNWRmZmMyYzQxYTlhY2JlM2U2OGNkYTE2MmE1.jpg)
Az AFP jelentése szerint összesen 33 túszt a megállapodás első 42 napos szakaszában szabadon engednek, cserébe az Izrael által fogva tartott mintegy 1900 palesztinért
–írja a The Guardian.
A Gázában fogva tartott gyerekek – Kfir Bibas és testvére, Ariel –, valamint anyjuk, Shiri sorsa továbbra is ismeretlen. Az iszlamista Hamász terrorszervezet már pénteken átadta a szombaton kiszabaduló három izraeli túsz nevét –írta az MTI.
Szombaton, 491 napos fogság után visszanyerte szabadságát három életben maradt izraeli férfi túsz, Eli Sarabi, Or Levy és Ohad Ben Ami.
A Hamász késve, órákkal a túszalkuban meghatározott időpont után, péntek este adta át a közvetítőknek a 2023. október 7-én elhurcolt férfiak nevét. A szabadulókat átadták a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek, majd annak közvetítésével Izraelnek.
Ez az ötödik izraeli csoport, amelyet a Hamász szabadon enged izraeli börtönökben fogva tartott palesztin rabokért cserébe.
Izraelben úgy vélik, hogy a túszok szabadon bocsátására a Gázai övezet központjában fekvő menekülttáborokban kerül majd sor.
A BBC-nek további információi is vannak arról a 183 palesztin fogolyról, akiket Izrael szombaton szabadon enged a jelenlegi tűzszünet ötödik cseréje során. Az Izraeli Büntetés-végrehajtási Szolgálat azt állítja, hogy megkapta azoknak a foglyoknak a listáját, akiket várhatóan ma szabadon engednek, de a listán szereplő neveket nem hozták nyilvánosságra.
A foglyokat az Ofer és a Ktziot börtönök befogadóállomásaira viszik, ahol az izraeli túszok szabadon bocsátásáig tartják fogva őket – közölte a börtönszolgálat. A foglyok egy részét ezután a megszállt Ciszjordániában lévő szabadulási pontra viszik, míg másokat a Kerem Shalom gázai határátkelőjére szállítanak.
A tűzszünet kezdete óta folytatódik a túszcsere Izrael és a Hamász között. A negyedik túszcsere legutóbb február másodikán volt.