Hatalmas olajszállító futott zátonyra a Szahalin-szigeten + videó

Oroszország csendes-óceáni térségében, a Szahalin-sziget délnyugati partjainál zátonyra futott egy kínai teherszállító hajó, az An Yang 2, amely jelentős mennyiségű kőszénnel és üzemanyaggal volt megrakodva. A helyi hatóságok rendkívüli állapotot hirdettek ki az eset miatt, és készültségbe helyezték a mentőalakulatokat. A Szahalin-szigeten uralkodó szélsőséges időjárás azonban megnehezíti a mentési műveleteket, miközben a rakomány súlyos környezeti pusztítást okozhat.

2025. 02. 09. 21:32
Fotó: Imaginechina via AFP Forrás: Imaginechina via AFP/Yao Feng
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Telegramon közzétett bejegyzésében Valerij Limarenko, a sziget kormányzója közölte, hogy a fedélzeten tartózkodó húszfős legénység nincs veszélyben. Egyelőre nem észleltek olajszivárgást, de a hatóságok minden eshetőségre felkészülnek. A mentési munkálatokat a térségben tomboló viharos időjárás jelentősen nehezíti, emiatt a mentőhajók és búvárok egyelőre nem tudják megközelíteni a szerencsétlenül járt teherhajót, amely körülbelül kétszáz méterre rekedt a partoktól.

A Szahalin-szigeten zátonyra futott hajó rakománya súlyos környezeti károkat okozhat
A Szahalin-szigeten zátonyra futott hajó rakománya súlyos környezeti károkat okozhat
(Fotó: AFP)

Hatalmas környezeti károkat okozhat a rakomány

A kínai An Yang 2 fedélzetén mintegy hétszáz tonna fűtőolaj, száz tonna dízelüzemanyag és ezer tonna szén található, aminek a vízbe jutása hatalmas pusztítást okozna a helyi élővilágban.

A hatóságok jelenleg azon dolgoznak, hogy a vihar elcsendesedését követően minél gyorsabban ki tudják szivattyúzni az üzemanyagot a hajótestből, megelőzve egy esetleges ökológiai katasztrófát.

 A történtek ismét ráirányították a figyelmet az orosz vizeken bekövetkező hajóbalesetek veszélyeire. Az év elején a Kercsi-szorosnál két viharkárosult tartályhajóból kiömlött üzemanyag hatalmas szennyeződést okozott, amelynek elhárításán hetekig dolgoztak az önkéntesek.

A Szahalin-sziget térsége máig vitatott terület

A Szahalin régió Oroszország távol-keleti területéhez tartozik, és stratégiai fontosságú térség. A területhez tartoznak a Kuril-szigetek is, amelyek miatt évtizedek óta feszült a viszony Oroszország és Japán között. A második világháború végén a szovjet csapatok elfoglalták a szigetcsoportot, amelyet Oroszország azóta is ellenőriz, miközben Japán továbbra is saját területének tekinti azokat. 

Kína az utóbbi időben egyre élénkebb kereskedelmet folytat a térségben, miután az Oroszország elleni szankciók közelebb hozták egymáshoz a két államot. Az Északi-sarkvidék jégsapkáinak olvadásával új, észak-déli irányú kereskedelmi útvonalak nyílhatnak meg, amik alapjaiban formálhatják át a jelenlegi világkereskedelem arculatát. A mostani incidens azonban azt jelzi, hogy bár a klímaváltozás miatt könnyebben hajózhatóvá vált a térség, de az erős sarkvidéki viharok továbbra is komoly veszélyt jelentenek még a legnagyobb hajók számára is.

Borítókép: A kikötői munkások nyersolajat rakodnak ki egy olajtankerből a kelet-kínai Csöcsiang tartományban, 2020. november 4-én (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.