A Telegramon közzétett bejegyzésében Valerij Limarenko, a sziget kormányzója közölte, hogy a fedélzeten tartózkodó húszfős legénység nincs veszélyben. Egyelőre nem észleltek olajszivárgást, de a hatóságok minden eshetőségre felkészülnek. A mentési munkálatokat a térségben tomboló viharos időjárás jelentősen nehezíti, emiatt a mentőhajók és búvárok egyelőre nem tudják megközelíteni a szerencsétlenül járt teherhajót, amely körülbelül kétszáz méterre rekedt a partoktól.
![A Szahalin-szigeten zátonyra futott hajó rakománya súlyos környezeti károkat okozhat](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/FX9UI1iOWRLqLsaFaoGBVU-xl_IpX2q6b_FdXxSsO78/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzM2MDQxMTQwN2RjNDQzM2Q5Y2JmOGU4Y2E2OTk1ODQ4.jpg)
(Fotó: AFP)
Hatalmas környezeti károkat okozhat a rakomány
A kínai An Yang 2 fedélzetén mintegy hétszáz tonna fűtőolaj, száz tonna dízelüzemanyag és ezer tonna szén található, aminek a vízbe jutása hatalmas pusztítást okozna a helyi élővilágban.
A hatóságok jelenleg azon dolgoznak, hogy a vihar elcsendesedését követően minél gyorsabban ki tudják szivattyúzni az üzemanyagot a hajótestből, megelőzve egy esetleges ökológiai katasztrófát.
A történtek ismét ráirányították a figyelmet az orosz vizeken bekövetkező hajóbalesetek veszélyeire. Az év elején a Kercsi-szorosnál két viharkárosult tartályhajóból kiömlött üzemanyag hatalmas szennyeződést okozott, amelynek elhárításán hetekig dolgoztak az önkéntesek.
A Szahalin-sziget térsége máig vitatott terület
A Szahalin régió Oroszország távol-keleti területéhez tartozik, és stratégiai fontosságú térség. A területhez tartoznak a Kuril-szigetek is, amelyek miatt évtizedek óta feszült a viszony Oroszország és Japán között. A második világháború végén a szovjet csapatok elfoglalták a szigetcsoportot, amelyet Oroszország azóta is ellenőriz, miközben Japán továbbra is saját területének tekinti azokat.
Kína az utóbbi időben egyre élénkebb kereskedelmet folytat a térségben, miután az Oroszország elleni szankciók közelebb hozták egymáshoz a két államot. Az Északi-sarkvidék jégsapkáinak olvadásával új, észak-déli irányú kereskedelmi útvonalak nyílhatnak meg, amik alapjaiban formálhatják át a jelenlegi világkereskedelem arculatát. A mostani incidens azonban azt jelzi, hogy bár a klímaváltozás miatt könnyebben hajózhatóvá vált a térség, de az erős sarkvidéki viharok továbbra is komoly veszélyt jelentenek még a legnagyobb hajók számára is.
Borítókép: A kikötői munkások nyersolajat rakodnak ki egy olajtankerből a kelet-kínai Csöcsiang tartományban, 2020. november 4-én (Fotó: AFP)