Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy Kína és Oroszország szoros együttműködése az évek során megerősödött, és a két ország folytatja a nemzetközi és regionális kérdésekben való összehangolt fellépést. Hszi Csin-ping emlékeztetett arra, hogy 2025-ben már kétszer egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és számos kulcsfontosságú kérdést vitattak meg, többek között a két ország közötti stratégiai együttműködés jövőjét. A kínai elnök a két ország közötti barátságot tűzben edzett acélhoz hasonlította, amit nem kezdhet ki külső behatás.

Fotó: AFP
Szergej Sojgu kifejtette, hogy az orosz-kínai kapcsolatok „példa nélküli szinten” állnak, és Moszkva kiemelten kezeli az eddig elért megállapodások elmélyítését. Hozzátette, hogy a találkozó gyors megszervezése is mutatja a kétoldalú párbeszéd különleges jellegét.
Kína szerint a Nyugat éket akar ütni a két ország közé
Washington és Moszkva tisztviselői nemrégiben találkozót tartottak Törökországban a kétoldalú kapcsolatok normalizálásáról, és az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio is egyeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel Szaúd-Arábiában.
Egyes jelentések szerint a Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin közötti személyes találkozó szervezése is folyamatban van.
A kínai külügyminisztérium közölte, hogy a Nyugat próbálkozásai Kína és Oroszország szövetségének megingatására „teljesen hiábavalóak”, és a két ország kapcsolata továbbra is stabil az egyre változó nemzetközi helyzet ellenére.
Hszi Csin-ping Moszkvában ünnepelheti a győzelem napját
2025 különleges év Moszkva és Peking kapcsolatában, hiszen idén ünneplik a második világháború európai végének és a kínai ellenállás győzelmének 80. évfordulóját.
Hszi várhatóan májusban Oroszországba látogat, hogy részt vegyen az évfordulós megemlékezéseken, Putyin pedig meghívta Trumpot is, bár az amerikai elnök részvétele még bizonytalan.
Igor Morgulov, Oroszország kínai nagykövete szerint Moszkva és Peking kapcsolata ma már meghaladja a korábbi szövetségi szinteket, és példát mutat arra, hogy a nagyhatalmak hogyan működhetnek együtt az egyenlőség és kölcsönös tisztelet által. A nagykövet hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolat ellenáll a külső beavatkozásoknak, és a jövőben is folytatódni fog.
Borítókép: Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke és Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkára Pekingben 2025. február 28-án (Fotó: AFP)